Об’єднані громади розпоряджатимуться землями,
Добавив: putyla8
Коментарів: 0
Добавлено: 27-02-2018, 13:53
Переглядів: 206

що розташовані за межами населених пунктів. Раніше ці території були державними, а протягом 2018 року мають стати комунальними.

   На сьогодні в Україні утворено 665 ОТГ, на території яких знаходяться біля 759 тис. га земель сільськогосподарського призначення державної власності. 31 січня уряд схвалив розпорядження про передачу сільгоспземель за межами населених пунктів у власність об'єднаних територіальних громад. За словами високопосадовців, це дозволяє провести земельну децентралізацію, не вдаючись до змін у законодавстві.

   10 лютого в Чернівецькій обласній державній адміністрації голова ОДА Олександр Фищук, його заступник Василь Гостюк, народний депутат Максим Бурбак, начальник Головного управління Держгеокадастру в Чернівецькій області Юрій Ватаманюк урочисто підписали Меморандум щодо передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення з державної в комунальну власність об’єднаних громад.

   Сторони підписання – Головне Управління Держгеокадастру в Чернівецькій області та об’єднані територіальні громади, при цьому координацію здійснює обласна державна адміністрація.

   Наступним кроком уряд планує на основі підписаних меморандумів, де визначається площа земель, що передається з державної власності у комунальну, визначити суму коштів, необхідних для проведення землевпорядних робіт.

    Меморандум – це декларація про наміри, офіційно ж процедура передачі ділянок стартує після того, як рада ОТГ прийме на сесії рішення про звернення до Держгеокадастру щодо передачі земель, а Головне управління Держгеокадастру в області отримає відповідне клопотання. В середньому процес передачі земель для однієї ОТГ може тривати біля двох місяців.

   Держгеокадаст відтепер утримуватиметься від розпоряджень землями на території ОТГ, за виключенням випадків, коли з відповідними проханнями звертаються самі громади.

   Керівники об’єднаних громад схвально оцінили такий крок держави. Якщо раніше громадянин звертався до сільської ради з проханням, наприклад, приватизувати земельну ділянку за межами населеного пункту, то отримував відмову. Для вирішення питання треба було звертатися до розпорядників – у Держгеокадастр, облдержадміністрацію. Після завершення процедури передачі таких сільгоспземель у відання ОТГ можна буде на місцевому рівні розглядати звернення громадян щодо оренди чи приватизації цих ділянок, розповідає землевпорядник Селятинської сільської ради ОТГ Сільвія Скидан. Вона роз’яснює, що передача сільськогосподарських земель у комунальну власність матиме позитивний ефект. Об’єднані територіальні громади отримають в свою юрисдикцію усі земельні ділянки, що розташовані в межах їх територій. Тобто збільшиться фінансова спроможність. Громади отримають можливість планувати розвиток усіх своїх територій, а не тільки населених пунктів, а також реально контролюватимуть за прийнятими колегіально рішеннями ради по земельних питаннях. Це означає, що землі сільськогосподарського призначення будуть використовуватися раціонально і зменшиться ймовірність корупційних зловживань при розпорядженні ними.

Людмила БАСЮК.

До теми

   Процес передачі від Держгеокадастру, який від імені держави управляє держземлями, до ОТГ офіційно стартував з 1 лютого. У зв'язку з цим у представників різних суспільних груп виникає багато запитань, на які відповідає Мінагрополітики.

 

Чому окремі сільради, не об'єднані в ОТГ, залишаються за межами процесу передачі земель?

   Децентралізація - це затверджена державна політика, ця реформа одна з найбільш успішних в країні, і уряд незмінно демонстрував прихильність цьому курсу. Примушувати до об'єднання "зверху" було б неправильно, та й просто неможливо, але можна створити стимули, які зроблять сільради зацікавленими у формуванні ОТГ. Тому Кабмін розглядає передачу земель як один із стимулів до об'єднання.

Скільки часу займає весь процес передачі?

   Тривалість залежить від кількох факторів, в першу чергу - від кількості неінвентаризованих земель на території ОТГ. Значна площа таких неоформлених земель є на території Сумської, Житомирської, Чернігівської та Дніпропетровської областей. І навпаки, ситуація близька до оптимальної в Закарпатській, Чернівецькій і Вінницькій областях. В середньому, для окремо взятої ОТГ процедура займе близько двох місяців. Але оскільки процеси будуть запаралелені, то в масштабах країни передача земель відбуватиметься зі швидкістю в середньому 72 ОТГ в місяць. Зрозуміло, що в Дніпропетровській області, де сформовано 56 ОТГ, інтенсивність роботи буде вищою, ніж, наприклад, в Закарпатській, де є поки тільки 6 об'єднаних територіальних громад.

Загальнонаціональний кінцевий термін - 31 грудня 2018 року.

Земельні платежі й так надходили до місцевих бюджетів. Що зміниться для територіальних громад після отримання у власність земель за межами населених пунктів?

   Істотно розширюється ресурсна база, якою місцеві органи влади зможуть розпорядитися на користь громадян. Умовно кажучи, громада краще розуміє, що пріоритетно – передати певну ділянку в оренду фермеру або пристосувати її під громадське пасовище? Саме необхідність розширити повноваження ОТГ в частині управління землями була основним ідеологічним підґрунтям рішення про передачу. Звичайно, отримання у власність земель за межами населених пунктів - лише перший етап організації грамотного управління ними. Наступним кроком має стати розробка містобудівної документації на ці землі і визначення планів розвитку територій.

Чи зберігається для ОТГ зобов'язання передавати землі в оренду виключно на відкритих земельних торгах?

   Так, зберігається. Але різкого зростання вартості оренди після зміни власника земель не очікується.

Що буде з розпочатими, але не завершеними процесами з підготовки до аукціонів, виділення ділянок, які стартували до 1 лютого 2018 року?

   Вони завершуються, але остаточне рішення приймають із обов'язковим погодженням з представниками відповідної громади в формі рішення ради ОТГ.

Інформація
Відвідувачі, Ви так само можете залишити коментарі до даної публікації
Схожі новини:

Контакти

Редакція газети "Карпати"

Передплатний індекс: 61549

Адреса: 59100, смт.Путила,
Чернівецької області,
вул.Українська, 104.

Тел. (03738) 2-12-32, 2-14-32,
2-16-63.

E-mail: gazetakarpaty@ukr.net

Особистий кабінет