Зелений туризм розвивають цікаві люди
Добавив: putyla8
Коментарів: 0
Добавлено: 30-11-2018, 11:34
Переглядів: 137

Майстри на всі руки, гарні співрозмовники, закохані у гірський край ентузіасти розповідають про перспективи розвитку сільського зеленого туризму

   Тема зеленого туризму постійно на вустах у районної влади. За цією галуззю бачать майбутнє нашого краю. Та поки що власники садиб називають зелений туризм не бізнесом, а цікавою справою, яку треба любити і розвивати своїми силами. Про це днями говорили на семінарі, що провели в управлінні економічного розвитку, підприємництва та інвестицій райдержадміністрації за участю голови РДА М. П. Савчука.

Як діє садиба, то і населення заробляє

   Приємно здивував презентацією своїх напрацювань власник садиби «Бульбона», що в селі Товарниця, Дмитро Остапович Вишницький. Спортсмен, економіст за фахом вже 11 років утримує садибу серед пишних карпатських лісів. Переконує, що саме дика природа, натуральні матеріали в інтер’єрі та екологічна кухня приваблюють групи людей на відпочинок. Значний акцент роблять на літніх дитячих таборах. На території розташовані триповерховий та двоповерховий будинки, будиночок на дереві, колиба, сауна, спортивний і волейбольний майданчики.

  -  Сільський зелений туризм – це не тільки садиба. На це треба дивитися набагато ширше. Коли приїжджає група відпочиваючих на 15-20 днів, працює півсела. Ми закуповуємо у населення натуральні продукти, залучаємо власників коней до проведення екскурсій. Не можна сказати, що це бізнес, цим треба жити. Бізнес – це коли приходять інвестиції, а у нас треба закочувати рукава і працювати. Зароблені кошти потрібно вкладати у розвиток справи. Неодмінна складова успіху – реклама, яка коштує чималих грошей. Розміщені на інтернет-ресурсах фотосюжети, відеоролики забезпечують потік клієнтів. Щоправда, сезон зеленого туризму розпочинається влітку і завершується восени. Взимку та навесні люди їдуть відпочивати тільки на великі свята.

Ринок не працює – туристи сумують

     Господар путильської садиби «Під скелею» Олександр Леонтійович Ільчук має 10 років досвіду в справі туризму. Військовий у відставці, спортсмен на власному подвір’ї облаштував будинок на 7 номерів, кухню-їдальню, перукарню, більярдну, волейбольний майданчик. Жартує, що в цей період «туристи під брамою вишикувалися у чергу». Хоч у розвиток садиби вкладені чималі кошти, та взимку більше доводиться витрачати на підтримання тепла у приміщеннях, ніж заробляють на зимові свята.

  - Для розвитку зимового туризму потрібен хороший підйомник, адже більшість гостей взимку – це лижники. У нас цього немає, як і немає розвиненої інфраструктури. На жаль, у вихідні, коли є найбільше бажаючих відпочити,  Путила наче завмирає. У неділю ринок не працює, а це великий мінус для туризму. Немає і магазинів, де можна придбати сувеніри. Верховина, де є біля 190 садиб, має свій туристичний бренд, а Путила його не має. Щоб потрапити в музей Ю. Федьковича, потрібно телефонувати і чекати. А туристам це не до душі. Тому до нас їдуть за залишковим принципом, коли вже скрізь побували. Наші клієнти – люди середнього класу, рахують усі витрати. Навіть німці, наприклад, обирають дешевший номер. А закарпатці навпаки дивуються невисоким цінам. Всі туристи хочуть зручностей та гарного сервісу. Тепер без капіталовкладень складно привабити гостей.

За здоровий туризм!

           Універсальний майстер, добрий господар, успішний спортсмен, цікавий співрозмовник – власник садиби «Під Соколією» Віктор Федорович Псарюк. Гостей залучає до гри з настільного тенісу, бадмінтону, занять у тренажерному залі, походів у гори, пропонує оздоровчу програму для опорно-рухового апарату. Збудував хатинку на вуликах для апітерапії, власноруч виготовляє сувеніри.

 - Туристи є різні. Але усі перед візитом запитують, що можна побачити у регіоні, куди піти. Пропонуємо людям екскурсії. Зокрема й до музею Ю. Федьковича. Та він зараз у непривабливому стані – експонати винесли через протікання покрівлі. Не має належного догляду та руйнується родинна хата Лук’яна Кобилиці в Сергіях. А ще в літній період на Путильщині відсутні  облаштовані місця для купання в річці. Хоч і є чимало проблем, які перешкоджають розвитку зеленого туризму, та люди люблять наш край за чудову природу і гостинність. Ми пропонуємо поживну домашню їжу, молочні продукти та мед. Велика роль у цьому господині, яка готує для туристів. Щоправда, все більше гостей стараються зекономити на харчуванні.

Мріємо про рейс Київ-Путила 

   Директор Підзахаричівського НВК «Перлина Гуцульщини»  Фрозина Семенівна Томнюк має чималий досвід та значні напрацювання у сфері розвитку туризму. Підтвердження цьому – організація улюбленого багатьма свята «Захарецький гарчик» (про відновлення якого все ще запитують туристи), діяльність двох музеїв у Підзахаричах, велика дослідницько-пошукова робота.

   - У Підзахаричах свого часу сформувалася команда, зорієнтована на програму розвитку сільського зеленого туризму. Природні, культурні, історичні чинники села дають можливість формувати програму розвитку у комплексі, задіяти різних людей. У нашій школі є уроки сталого розвитку.  Вчимо дітей бути господарями в селі, щоб тут було чисто і комфортно. Ми вже програмуємо майбутнє села Підзахаричі, формуємо міні-проекти, розвиваємо командний дух, економічне мислення. Наш потенціал - у креативній економіці, проведенні майстер-класів за участю майстрів, прекрасних людей із внутрішньою магією і магією золотих рук. Хочемо, щоб, як і у сусідів верховинців, у нас була своя іміджеві картка, тоді реальним буде рейс Путила-Київ. Тепер, до речі, успішно курсує автобус Київ- Верховина.

   Справді, розвиток зеленого туризму на Путильщині сьогодні в руках людей, які незважаючи на труднощі роблять свою справу натхненно і талановито.

  Потрібним є і сприяння держави. Тож на семінарі висвітлили  питання щодо оподаткування діяльності у сфері зеленого туризму та кредитування бізнесу.

    Тільки б був мир…

   - У сусідній Верховині лише в самому селищі офіційно налічується 188 садиб зеленого туризму, а в цілому Путильському районі – всього 9 (у 20 разів менше), - зауважує  начальник управління економічного розвитку, підприємництва  та інвестицій райдержадміністрації Андрій Дутчак. – Тому наша основна  мета – залучити якомога більше людей до діалогу, надати консультації, щоб збільшити зацікавленість до розвитку туризму.

   Безумовно, усі гарні задуми і плани нівелюються під впливом ситуації, що є в державі. Запровадження воєнного стану в десяти областях, нестабільна економіка є приводом для хвилювання. Та життя продовжується. І, як завжди, сподіваємося тільки на краще.

   Любов МАРШАВКА.

Інформація
Відвідувачі, Ви так само можете залишити коментарі до даної публікації
Схожі новини:

Контакти

Редакція газети "Карпати"

Передплатний індекс: 61549

Адреса: 59100, смт.Путила,
Чернівецької області,
вул.Українська, 104.

Тел. (03738) 2-12-32, 2-14-32,
2-16-63.

E-mail: gazetakarpaty@ukr.net

Особистий кабінет