Непрості часи настали й для поштовиків
Добавив: putyla8
Коментарів: 0
Добавлено: 27-11-2018, 13:43
Переглядів: 175

Зарплата листонош знижується, умови праці відділень погіршуються, а вартість послуг і тарифів навпаки зростає

   Гендиректор «Укрпошти» Ігор Смілянський, реформуючи галузь Національного зв’язку України, спершу викликав хвилю обурення серед редакцій газет та журналів через високу ціну за доставку видань.

   Приміром, із передплатної ціни 176,06 грн на улюблену газету «Карпати» 39% (а це 68,06 грн) лягає на рахунки «Укрпошти». Ще 8,15 грн людина додатково сплачує за оформлення передплати на півроку, а на рік ця сама операція вже буде вартувати 12,50 грн.

   Далі суттєво почали зростати ціни на поштові послуги, а їх в Укрпошти є біля 50-ти. Приміром, із вересня на 2 грн зросла ціна на пересилку письмової кореспонденції вагою понад 50 г, бандеролі та посилки до 10 кг без оголошеної цінності – на 3,6 грн. У 2019 році запланований черговий етап підняття цін на ці послуги.

   Тепер Смілянський зажадав збільшити тариф за доставку пенсій удвічі (нині в сільській місцевості пошті сплачується 1,56% від загальної суми пенсійних виплат, а по місту – 0,7%). У Пенсійному фонді України не погоджуються зі стрімким зростанням ціни за послугу по виплаті та доставці пенсій. Якщо на верхах не знайдуть компроміс, то з нового року листоноші можуть припинити розносити виплати до домівок пенсіонерів.

Чи принесе листоноша пенсію?

   На селі, а особливо у гірській місцевості, пошта відіграє величезну роль. Щодня до відділень заходять селяни, аби оплатити за світло та телефон, відправити посилку, переказати гроші, купити квитки або ж виписати улюблену газету чи журнал.

   Із нетерпінням гуцули чекають на листоношу, яка щотижня приносить свіжу пресу, кореспонденцію, соціальні виплати.

  Особливо вдячні поштовикам пенсіонери, яким щомісяця пенсію доставляють прямісінько додому. Адже люди похилого віку не можуть пішки долати багато кілометрів ґрунтової дороги до центру села, аби отримати пенсію в Ощадбанку.

   83-річний житель Селятина Михайло Васильович каже, що завжди отримував пенсію у листоноші, а якщо доведеться йти за виплатою в село до Ощадбанку, то ні сил не стане, ні здоров’я.

 • Якщо Надія не принесе пенсію, то, виходить, я її ще довго не буду тримати в руках, бо як мені взимку дійти до села? Ноги болять, дорога слизька, маршруток теж немає… Та й хіба совісно буде державі, якщо я і мої ровесники будемо ходити так далеко за пенсією. Мої діти близько живуть і мені допоможуть, а в кого рідні далеко? Все життя я тяжко пропрацював у колгоспі за трудодні, пенсія, хоч і невисока, але зароблена чесною працею, то тепер її важко буде отримати. Поштарка постійно дає підписуватися і я бачу скільки грошей отримав, перераховую їх, а що таке картка – і знати не хочу, бо вважаю, що не можу бути позбавлений права отримувати пенсію через пошту - розмірковує дідусь.

   Начальник відділення зв’язку с. Селятин Наталія Михайлівна Скидан каже, що цього року всі соціальні виплати та періодику листоноші вчасно донесуть до кожної домівки. Та з оптимізмом заглядає у майбутнє:

 • Звісно, люди розпитують в нас про те, як будемо виплачувати пенсію з нового року. Але ми віримо, що це право ніхто не скасує, і листоноші донесуть всі виплати до кожного жителя нашої громади. Сьогодні наше відділення виплачує пенсії 290 особам. Кипить робота і у відділенні. Щодня до нас заходять щонайменше 50 громадян, щоб оплатити за світло та телефон, переслати бандероль, виписати газети, тощо. Це говорить про те, що пошта потрібна селу.

   Насторожилися пенсіонери і в Розтоках й також закидали поштовиків питаннями про доставку пенсій листоношами з січня.

 • Ми заспокоюємо людей, адже це питання висить у повітрі і його повинні вирішити на столичному рівні. Сьогодні наші листоноші доставляють виплати 317 розтоківчанам, - розповіла начальник відділення зв’язку с. Розтоки Людмила Василівна Новотна.

   На сьогодні законодавчих змін немає, і пенсіонери вільно обирають, як їм отримувати пенсійні виплати: через поштові відділення чи через банки. За станом на 1 листопада Пенсійний фонд України вчасно фінансує виплати 5536 пенсіонерам району.

   Варто наголосити, що на Путильщині банківські установи працюють в самому райцентрі та в селах Розтоки й Селятин. Поштові ж відділення працюють у кожному куточку нашого краю. Листоноші доходять до Голошини та Сарати, а це до 50 км від Путили.

Тарифи – вгору, а зарплата – додолу

   Непрості часи переживає сільська пошта, - каже Людмила Василівна Новотна, у якої за плечима 18-річний досвід роботи в даній галузі.

 • Нещодавно отримала листа, в якому йдеться про скорочення окладу листоношам: двом особам оклад вріжуть із 0,60 до 0,50%, а іншому працівнику – з 0,50 до 0,40%. Всі негативно віднеслися до цих змін, адже дільниця хоч і не багаточисельна, проте розкидана по хуторах Околена, Товарниця, Ями, Смугар на відстані до 25 кілометрів. Листонош обурює і те, що комісію за проданий товар зняли та включили у зарплату, яка й без того є мінімальною та ще й поділеною наполовину, - розповідає жінка.

   Не задовольняють Розтоківських поштовиків й умови праці. Сільське відділення розміщене у двох невеличких кімнатах адмінбудівлі сільської ради, які потребують сучасного ремонту. Столи, стільці, стелажі також дихають давниною.

   Робочий тиждень та, власне, як і кожен день, у відділенні починається з опалювання та прибирання приміщення. Цю роботу виконує начальник установи. Та найсумніше те, чим доводиться топити пічку. Дрова чи вугілля підприємство не закуповує, а розсилає по селах мішки із відходами від опалювальних брикетів (це невеликі шматочки брикетів із тирсою).

 • Що привозять, тим і палимо. Маємо в запасі 20 мішків, а як будуть закінчуватися, замовимо ще. Топити таким матеріалом важко – він довго розгорається, - розповідає Людмила Василівна та підкидає до пічки чергову порцію дивної суміші.

Керівниця відділення каже, що неабияк потрібне збільшення зарплати листоношам, а ще комп’ютеризація та підключення до Інтернету.

 • Протягом дня до нас заходить багато клієнтів, і за кожний вид наданої послуги я від руки заповнюю довжелезні квитанції. З комп’ютером обслуговування населення було б якіснішим і не створювало б черг. Скажімо, людина купує пляшку олії, а мені обов’язково потрібно оформити квитанцію про оплату за придбаний товар, - розповідає Людмила Василівна.

   Знизиться оплата праці й у листонош із Селятина з 0,55% ставки до 0,50%.

 • У відділені працюють три листоноші, які обслуговують 2400 жителів сіл Селятин, Руська, Галицівка. Лишень щотижня їм потрібно рознести 800 примірників газет та журналів. Дуже важливим є період виплати пенсій та інших соціальних допомог. Це велика відповідальність для жінок. Гроші потрібно рознести вчасно аби здати підписані накладні та прозвітувати про виконану роботу. Тому листоноші негативно сприйняли новину про зниження оплати праці, але, на щастя, ніхто не звільнився, бо робота на селі ціниться, навіть якщо із низькою зарплатнею, - говорить Наталія Скидан.

   Але дивною є динаміка підприємства. В той час, коли поштові послуги зростають, зарплатня у листонош знижується. А хто, як не ці люди забезпечують дохід підприємству завдяки передплаті періодичних друкованих видань, реалізації товарів, виплаті соціальних платежів, тощо.

Не буде пошти – не стане й редакцій

   Із обуренням віднеслася до наказу про скорочення окладів листонош та можливе припинення пенсійних виплат через пошти начальник Путильського районного відділення «Укрпошта» Руслана Петрівна Пилипюк.

 • Із 1 грудня вступить в дію наказ про скорочення посадових окладів працівникам усіх поштових відділень району. За основу взяли кількість населення і обсяги роботи. Якщо раніше листоноші розносили кореспонденцію та періодику три дні на тиждень, то тепер їх побачать на віддалених хуторах не частіше одного-двох разів. По Путилі, де жителів більше, листоноші працюватимуть без змін. А ось до Тораків листоноша прийде два рази на тиждень, до Паркулини та Рижі – тричі.

   А розрахунок такий: населені пункти із кількістю жителів 500 осіб, гендирекція «Укрпошти» вважає, що достатньо обслуговувати раз на тиждень, села чисельністю від 500 до 1200 осіб – листоноші варто відвідувати двічі на тиждень, а у громадах, де живуть понад 1200 осіб листоноша має працювати тричі на тиждень. Таким чином навантаження на працівників збільшили або ж залишили таким самим, а кількість робочих днів та оплату праці різко скоротили.

 • Такий наказ є дуже несправедливим. Ось 1 грудня всі працівники відділень мають приїхати до Путили і підписати заяви на згоду із новими умовами праці. Як я буду дивитися цим людям в очі? Я не знаю, хто зможе залишитися на такій роботі… Як працювати далі я теж не знаю. Бо гірко дивитися, як хтось свідомо ламає цілу галузь, - в розпачі говорить Руслана Пилипюк та додає, - ви ж розумієте, якщо від нас заберуть можливість виплачувати людям пенсії, то зникне така професія, як листоноша, а слідом зникнуть поштові відділення, а за ними цілі редакції, бо вже багато років ми всі працюємо, як єдине ціле.

Довідка: 

 • У районі діє 16 поштових відділень, які надають майже 50 видів послуг.
 • У поштовій сфері працює 68 осіб.
 • Листоноша щотижня є гостею на кожному гуцульському дворі.
 • Щорічно близько 12 тисяч примірників газет та журналів отримують жителі нашого району.
 • За станом на 1 листопада 2018 року у районі зареєстровано 5536 пенсіонерів й більшість цих людей отримують свої виплати через пошту.
 • Лишень у трьох населених пунктах Путильщини діють банки та їхні філії.

Влада повинна відреагувати

   Працівники редакції газети «Карпати» та поштових відділень району публічно звертаються до очільників виконавчої та представницької гілок влади Путильщини, керівників ОТГ, депутатів прийняти письмові звернення до керівництва держави із вимогою врегулювати ситуацію, що склалася й не дозволити занапастити сільські пошти та місцеві друковані інформаційні видання.

Питання доставки пенсій «Укрпоштою» врахували у законопроекті про Державний бюджет України на 2019 рік

    21 листопада на сайті Верховної Ради України з’явилася приємна новина.

   Як повідомили в секретаріаті Комітету з питань соціальної політики, зайнятості та пенсійного забезпечення ВРУ, Уряд дослухався до думки народних депутатів та громадськості і передбачив виділення у проекті Державного бюджету України на 2019 рік, підготовленого до другого читання 500 млн. грн. на фінансування заробітної плати листонош, які доставляють пенсії у найвіддаленіших куточках України.

   Завдяки цьому гарантується збереження мережі відділень ПАТ «Укрпошта» та буде забезпечена доставка пенсійних виплат пенсіонерам.

   Тепер залишилося чекати, чи проголосують за таку ініціативу депутати.

Оксана ПОРОХ.

Інформація
Відвідувачі, Ви так само можете залишити коментарі до даної публікації
Схожі новини:

Контакти

Редакція газети "Карпати"

Передплатний індекс: 61549

Адреса: 59100, смт.Путила,
Чернівецької області,
вул.Українська, 104.

Тел. (03738) 2-12-32, 2-14-32,
2-16-63.

E-mail: gazetakarpaty@ukr.net

Особистий кабінет