«Нешкідливі» брикети
Добавив: putyla8
Коментарів: 0
Добавлено: 27-11-2018, 13:33
Переглядів: 137

Чи можуть люди вірити на слово підприємцям?

   Віднедавна у Розтоках між жителями та підприємцями ведеться активна дискусія щодо незаконного будівництва брикетного заводу в центрі села. Поки одні жителі стверджують, що незабаром село буде потерпати від шкідливих випарів у результаті виробництва паливних брикетів, інші переконують, що діяльність підприємства не позначається негативно на довкіллі. І навпаки – це створення нових робочих місць та раціональна й безпечна переробка деревовідходів. Інші взагалі думають, що у приміщенні колишнього корівника працює звичайний лісопильний цех. Відповідне звернення щодо сумнівної безпечності та законності існування заводу надійшло до редакції газети «Карпати» від розтоківчан за підписом депутата сільської ради. 

   Щоб прояснити ситуацію та спростувати або підтвердити вищенаведені факти, ми ознайомилися з діяльністю так званого заводу та аргументами його керівника. 

Приміщення – у власності, земля – в оренді

   Власником будівель корівника площею 0,69 га та 0,31 га є місцевий приватний підприємець Віталій Федорович Томнюк. Його бізнес-партнером став підприємець Володимир Миколайович Джуряк. Справді з 1995 року в цих приміщеннях працював лісопильний цех. Однак нещодавно підприємці вирішили розширити поле діяльності, тому звернулися до сесії сільської ради з проханням надати в оренду земельну ділянку несільськогосподарського призначення площею 0,3125 га для обслуговування корівника (цільове призначення землі досі не змінене).

   29 січня цього року сесія передала в оренду землю терміном на п’ять років із річною орендною платою у сумі 3% від нормативно-грошової оцінки (з щорічним урахуванням індексів інфляції). Про це повідомила сільський голова Марія Джуряк.

   Станом на сьогодні орендатор розпочав процес виготовлення експертної оцінки на земельну ділянку. Як зазначає Марія Андріївна, на грудневій сесії буде вирішуватися питання за зверненням приватного підприємця про надання дозволу на зміну цільового призначення будівель. Оскільки до цього часу вони офіційно вважаються корівником, в якому 23 роки працює… лісопильня. І подальше рішення та доля будівель залежить від 14 депутатів.

Відповідь підприємця людей не заспокоїла

   Розтоківчани, які проживають поблизу новоствореного підприємства, стривожені не на жарт. Усі добре пам'ятають, як скаржилися мариничани, коли у їхньому селі відкрився брикетний завод. Шкідливі викиди та дим просто заполонювали довкілля. Тільки цього року встановили спеціальні фільтри, які зменшують кількість викидів шкідливих речовин в атмосферу. Тому з огляду на складну ситуацію, люди не хочуть собі подібних труднощів і намагаються попередити їх.

   Звернення з цього приводу за підписом кількох десятків розтоківчан надійшло і до розтоківської сільської ради. Відповідно сільський голова звернулася до підприємця з проханням роз’яснити суть проведення робіт на земельній ділянці. У відповіді зазначається, що нині проводиться облагородження самої території – огорожа, водовідведення. Однак, як пояснити те, що вся прилегла територія знаходиться у воді. А в цех можна потрапити тільки по встановлених дошках. Особливо місцевих жителів бентежить будівництво тимчасового піднавісу на кількаметровому фундаменті. Бо те добротне приміщення, яке зводять будівельники, зовсім не виглядає тимчасовим. Люди схиляються до думки, що надана відповідь у багатьох пунктах не відповідає реальності.

Причина суперечки - конкуренція?

   Однак Віталій Томнюк та Володимир Джуряк запевнюють, що ніякої діяльності, яка б спричинила шкідливі викиди в атмосферу та вплинула на здоров’я людей, не збираються вести. А взагалі – пресування тирсових брикетів прирівнюється до стандартної лісопереробки. І справді нині займаються благоустроєм території, яка роками знаходилася в занедбаному стані. Вони створюють собі відповідні умови для роботи.

   А підвищений інтерес до їхньої діяльності вбачають у конкуренції, бо у районі працює потужний брикетний завод, який забирає тирсу в усіх підприємців. Якщо у Розтоках запрацює свій міні-завод, то місцеві підприємці не будуть зацікавлені співпрацювати з нинішнім партнером. Тому вважають спричинений конфлікт змовою.

Потрібне обґрунтування екологічної служби

   Нині у приміщенні знаходиться один міні-сушильний комплекс АВМ, який методом холодної обробки пресує тирсу в прямокутні брикети. Підприємець запевняє, що ліцензовану установку привезли з Німеччини, тому вона відповідає усім європейським нормам, в тому числі й екологічним. Жодного диму під час роботи установки не виділяється.

   Однак офіційної оцінки безпечності комплексу ще не зроблено, тому люди не бачать приводу для заспокоєння. Цього тижня вони також надіслали звернення до районної ради з проханням перевірити діяльність підприємства. Комісія з питань розвитку агропромислового комплексу, земельних відносин, охорони довкілля і природніх ресурсів на чолі з Михайлом Юрбашем та керуюча справами районної ради Руслана Скидан ознайомилися з роботою комплексу та рекомендували власнику звернутися до управління екології та природних ресурсів ОДА щодо отримання дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. Таким чином він узаконить певним чином діяльність та доведе односельцям свою правоту (якщо все справді так, як він запевняє).

   Отож, виходить замкнуте коло. Бо отримувати дозволи від відповідних служб на право ведення даної діяльності підприємці почнуть лише перед введенням підприємства в експлуатацію. А хто знає, скільки часу мине перш, ніж вони узаконять виробництво брикетів холодним способом, і якими ще установками поповниться приміщення ініціативних розтоківських підприємців.

   Людмила ФЕДЮК.

Інформація
Відвідувачі, Ви так само можете залишити коментарі до даної публікації
Схожі новини:

Контакти

Редакція газети "Карпати"

Передплатний індекс: 61549

Адреса: 59100, смт.Путила,
Чернівецької області,
вул.Українська, 104.

Тел. (03738) 2-12-32, 2-14-32,
2-16-63.

E-mail: gazetakarpaty@ukr.net

Особистий кабінет