Новаторські ідеї, досвід, успіхи, доцільність
Добавив: putyla8
Коментарів: 0
Добавлено: 7-09-2018, 09:40
Переглядів: 374

На серпневій педагогічній конференції прозвучали пріоритети нового навчального року

Із властивою педагогам пунктуальністю і граціозністю 30 серпня відбулася серпнева конференція. В урочистій обстановці підвели підсумки минулого навчального року, окреслили завдання і плани на 2018-2019 навчальний рік в умовах Концепції нової української школи. Поважні гості свята – перший заступник голови райдержадміністрації Михайло Ямницький, заступник голови районної ради Володимир Різак, голова Селятинської сільської ради ОТГ Валерій Полянчук, начальник відділу освіти, культури, молоді та спорту Селятинської сільської ради ОТГ Роман Косар, помічник-консультант народного депутата України Івана Рибака Іван Скидан привітали освітян із початком нового навчального року, зробили акценти на важливих питаннях галузі освіти та вручили різного рівня нагороди за підсумками року.

Ведучі конференції - начальник відділу освіти, молоді і спорту РДА Світлана Горбан, голова райкому профспілки працівників освіти Любов Шевчук запросили до слова талановитих учнів, які у віршах і піснях передали цікаві та ще не освоєні моменти Нової української школи, нагадали про початок веселих і повних таємниць шкільних буднів. «Підемо в школу, продзвенить дзвінок, і буде знову перший наш урок...».

Приємним і хвилюючим моментом свята було, звичайно, нагородження освітян. Численні успіхи і досягнення свідчать про результативність праці педагогів. Також є чого прагнути і над чим працювати, аналізуючи результати державної підсумкової атестації учнів та зовнішнього незалежного оцінювання.

 

Із доповіді начальника відділу освіти, молоді і спорту РДА

 Світлани ГОРБАН

В системі освіти Путильського району залишилося та функціонують 18 закладів освіти, з них: заклад нового типу – гімназія; заклади загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів – 5; І-ІІ ступенів – 1; І ступеня – 2; навчально-виховні комплекси – 2; дошкільної освіти – 5; позашкільної освіти – 2.

З метою забезпечення рівного доступу до якісної освіти, зважаючи на важкодоступність окремих населених пунктів, при ЗЗСО функціонують три пришкільні інтернати з контингентом 44 учні. На їх утримання виділяють 1 млн грн, які не передбачаються Бюджетним кодексом, тобто пришкільні інтернати фінансуються з місцевого бюджету.

Ми неодноразово обговорювали питання доцільності функціонування пришкільних інтернатів та зробили висновок, що не маємо права позбавляти дітей, які проживають на відстані понад 5 км і більше, перебувати в пришкільних інтернатах. Однак, сьогодні вивчається доцільність утримання Дихтинецького пришкільного інтернату.

Малокомплектних класів, тобто з наповнюваністю до 10 учнів, у 6 ЗНЗ району налічувалось 14, що становить 12,3% від загальної кількості класів. Кількість дітей у таких класах становила 82 особи (3,9%).

Індивідуальною формою навчання за демографічною ситуацією (до 5 осіб) у 4 закладах було охоплено 26 учнів (1,2%).

В умовах децентралізації упродовж 2016-2017 років було утворено 3 об’єднані сільські ради (Усть-Путильська, Селятинська та Конятинська), в яких утворені відділи освіти та передано на їхній баланс 18 закладів освіти.

Дошкільна освіта – частина безперервної освіти 

Дошкільною освітою  у 28 групах охоплено 700 дітей, що становить  69 відсотків.  Діти старшого дошкільного віку 100% охоплені різними формами дошкільної освіти.

У районі функціонує система електронної реєстрації для влаштування дітей до закладів дошкільної освіти. В цьому навчальному році до закладів дошкільної освіти прийнято 185 маленьких дошкільнят. Всі заяви на влаштування дітей до закладів дошкільної освіти задовольнили.

Початкова освіта: впровадження реформ

1 вересня цього року по всій Україні діти підуть в перший клас Нової української школи. Старту реформи передувала масштабна підготовка, направлена на три основні зміни: створення нового освітнього середовища, нового змісту освіти та перепідготовка вчителів.

На обладнання початкової школи Уряд виділив майже 1 млрд гривень. На район було виділено  681,4 тис. грн. Ці гроші спрямували на придбання дидактичних матеріалів, парт та комп’ютерного обладнання. Субвенція була надана на засадах співфінансування: зокрема 95/5 як для шкіл в гірській місцевості. З місцевого бюджету ця сума становила 34,5 тис. грн.

Кошти  для НУШ використали в повному обсязі, придбали  дидактичний матеріал, комп’ютерну техніку. Чекаємо надходження нових парт.

Також всі перші класи отримали на кожного учня набір LEGO «Шість цеглинок», які допоможуть впроваджувати  ігрові та діяльнісні методи в освітній процес.

За парти сядуть понад 2000 учнів

У 2017-2018 навчальному році в 11 ЗЗСО району функціонувало 114 класів. Прогноз на новий навчальний рік – також 114 класів.

Кількість учнів у закладах загальної середньої освіти становила 2089 осіб. За попереднім прогнозом в новому навчальному році в закладах району будуть навчатися 2158 учнів.

Крім того, в Путильській ЗОШ І-ІІІ ступенів 7 учнів були охоплені вечірньою формою навчання. Проте, як показує практика, така форма навчання є малоефективною та не забезпечує належного рівня знань старшокласників.

Екстернатною формою навчання був охоплений 1 учень.

Середній показник наповнюваності закладів загальної середньої освіти району становив 230 учнів, класів – 18,3 (середня наповнюваність класів по області – 18,3, по Україні – 18,2).

В 6 ЗЗСО працювали 9 груп продовженого дня (241 дитина, 26,9% від кількості учнів 1-4 класів).

 

Учитель – головна фігура педагогічного процесу

 У системі освіти району працюють 340 педагогічних працівників. З них: у ЗЗСО – 280, ЗДО – 60, позашкільних навчальних закладах – 20; пенсіонери – 48.

У 2017-2018 н. р. працевлаштовано 4 молоді спеціалісти. З них 3 мають вищу освіту, 1 – середню спеціальну. На робочих місцях для них організовано стажування та наставництво.

Кваліфікаційний рівень педагогічних працівників досить високий: 92% мають вищу освіту із них 50% – спеціалісти вищої кваліфікаційної категорії, 14% мають педагогічне звання «вчитель-методист», 30 – «старший учитель».

43 відсотки педагогів мають стаж роботи більше 20 років, 26 відсотків – стаж роботи становить від 10 до 20 років, 14 відсотків – від 3 до 10 років, 17 відсотків педагогів району – молоді спеціалісти. 14 відсотків  педагогів досягли пенсійного віку.

Заклади освіти району на 66,7% забезпечені практичними психологами (по області – 71,3%), зокрема, заклади загальної середньої освіти забезпечені на 91% , заклади дошкільної освіти – на 23,1% та на 38% – соціальними педагогами (по області – 62,8%). Існує проблема відкриття ставок практичних психологів у закладах дошкільної освіти.

 

Профільне навчання як етап Нової української школи

Третій етап реформи щодо упровадження Нової української школи розпочнеться в 2023 році і стосується запровадження профільної школи. Зокрема, буде виділено трирічну профільну школу: 10-12 класи. Відповідно до здібностей і нахилів дитина зможе обрати або академічний, або професійний профільний напрямок. Школа допомагатиме дітям зорієнтуватися щодо майбутньої професії.
         У Новій українській школі відбудеться перехід від багатопредметності на профільне навчання у старшій школі. Це мотивуватиме учнів до навчання; кожен учень зможе обирати власну освітню траєкторію залежно від навичок та здібностей. Загальна середня освіта буде поєднуватися зі здобуттям професії, не виключаючи перспективи навчання в університеті. Функції профільної професійної школи виконуватиме модернізована мережа коледжів та закладів професійної освіти. Також буде створено мережу академічних ліцеїв для підготовки до навчання в університетах.

Ці перспективи тішать, хоча дещо насторожує приписка: при наявності фінансування. Будемо сподіватися, що воно буде.

 А поки що в районі з упровадженням профільного навчання маємо не дуже втішну картину. Значно скоротився відсоток шкіл, у яких упроваджене профільне навчання, і відсоток учнів, охоплених ним.

153 учні 10-11 класів (60%) охоплені  профільним навчанням (6 напрямів та профілів).

У 2-х закладах (3 класи)  впроваджено поглиблене вивчення української мови, яким охоплено 67 учнів, що складає 17,4% від чисельності учнів 8-9 класів. 

Робота з обдарованими дітьми

Щороку учні району беруть участь у Всеукраїнських учнівських олімпіадах з навчальних предметів.

65 переможців ІІ етапу Всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів взяли участь в ІІІ (обласному) етапі та здобули 21 призове місце (спільно з ОТГ). А саме: дипломів І ступеня – 2; ІІ – 7 та ІІІ – 12. В 2016/2017 н.р. – відповідно 63 учасники та 14 призових місць. 

Серед призерів учні Дихтинецького ЗЗСО – 7, Путильської гімназії – 1, Підзахаричівського НВК «Перлина Гуцульщини» – 1, Замогильного ЗЗСО – 3, Плосківського ЗЗСО – 1, КЗ «Селятинський ЗЗСО-інтернат І-ІІІ ступенів», тепер Галицівський ЗЗСО – 2.

У ІІІ етапі Міжнародного конкурсу з українознавства переможці ІІ етапу здобули 4 призових місця; у ІІІ етапі ХVІІІ Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика – 4 призових місця; у ІІІ етапі VІІІ Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка –  1 призове місце.

Гуртків поменшало, та творчість не має меж

В районі функціонують два позашкільні заклади: районний центр дитячої та юнацької творчості та дитячо-юнацька спортивна школа.

В минулому навчальному році  на базі центру працювало 80 груп (на 13 груп менше минулорічного), в яких займалися 1365 дітей, із них 882 дитини (64%) займаються в гуртках, які працюють на базі закладів району.

Завдяки творчій праці керівників вихованці гуртків Путильського РЦДЮТ за 2017/2018 н. р. здобули 786 нагород, а саме: 571 – на районному рівні, 154 – на обласному, 16 нагород Всеукраїнського рівня, 13 нагород Міжрегіонального та 36 нагород Міжнародного рівня.

Фінансування освіти

У 2018 році з державного бюджету доведено освітньої субвенції в сумі 51533,1 тис. грн. та додаткової дотації 10582,0 тис. грн. Освітньою субвенцією заклади загальної середньої освіти району забезпечені у повному обсязі. У 2018 році не вистачає коштів на заробітну плату обслуговуючому персоналу в сумі 1075,4 тис. грн та 2784,2 тис. грн для працівників закладів позашкільної освіти, районного методичного кабінету, централізованої бухгалтерії та господарської групи відділу освіти, молоді та спорту. Всього існує потреба у додатковому фінансуванні з місцевого бюджету на заробітну плату вказаним працівникам на суму 3859,6 тис. грн.

Як бачимо, на реалізацію освітньої політики спрямовано значно більше коштів, ніж у попередні роки. Аналіз фінансування закладів освіти району за останні роки показує, що  влада вживає відповідні заходи щодо збільшення видатків на освіту. Але, на жаль, коштів не вистачає, і тому залучаються кошти інших джерел (допомога сільських селищних рад, благодійна допомога та інші джерела фінансування).

Дякую директорам закладів освіти та завідувачам дошкільними навчальними закладами  нашого району за належну підготовку закладів освіти до нового навчального року. Також  дякую сільським головам, які вболівають за розвиток освітньої галузі в своїх громадах. Усім – успішного нового навчального року!

Підготувала Любов МАРШАВКА.

Інформація
Відвідувачі, Ви так само можете залишити коментарі до даної публікації
Схожі новини:

Контакти

Редакція газети "Карпати"

Передплатний індекс: 61549

Адреса: 59100, смт.Путила,
Чернівецької області,
вул.Українська, 104.

Тел. (03738) 2-12-32, 2-14-32,
2-16-63.

E-mail: gazetakarpaty@ukr.net

Особистий кабінет