Моє, їхнє і наше: є земля, немає документів
Добавив: putyla8
Коментарів: 0
Добавлено: 7-09-2018, 09:33
Переглядів: 351

Як узаконити землі спільної власності?

 

   У селищі та і селах району є чимало житлових будівель, де є кілька власників. Відповідно, до будівель прилягають землі, що знаходяться у спільній сумісній власності. За користування ними жителі сплачують орендну плату. Такі правовідносини на перший погляд здаються правильними, бо усталено діють, та коли є спірні питання, доходить мова про документи на цю землю. Приміром, є 6-квартирний будинок. У всіх є господарські будівлі для зберігання дров, утримання господарства, город. Та жоден із користувачів не має документа, що підтверджував би право власності на його ділянку. Хоча кожен знає свої межі, а ділянки, як правило, огороджені та доглянуті.

  Часто такі ділянки забудовують різними спорудами. Але будівництво вважається самовільним, і якщо хтось із сусідів поскаржиться, власнику доведеться платити штраф. До того ж є певні вимоги щодо будівництва, яких потрібно дотримуватися. То що ж робити, аби бути власником «на нашій, не чужій, землі»?

   На прохання «Карпат» роз’яснює це питання спеціаліст-землевпорядник Путильської селищної ради Оксана Омелянівна КОЧЕРГАН (на фото).

    - Розкажіть, будь ласка, яка ситуація на сьогодні із землями спільної сумісної власності в селищі.

 -  У нас є велика проблема по багатоквартирних будинках. Більшість жителів хочуть оформити землю у приватну власність. Але це не так просто, адже власність земель спільна сумісна. Щоб зробити документи на землю, треба створити об’єднання співвласників, зареєструватися, скласти статут. Тоді землю можна приватизувати як спільну сумісну власність. Зараз ми практикуємо простішу процедуру. Зокрема, так зробили на вулиці Кобилиці, Кобилянської та Ковпакова - передаємо прибудинкову територію в оренду.

  - Яким чином оформляється оренда прибудинкової території?

  -  У відповідності до площі квартири визначається відсоткова площа земельної ділянки біля будинку. На загальну площу цілої території присвоюється один кадастровий номер.  Згідно цього номеру і площі квартири в договорі оренди обумовлюємо кому скільки сотих землі належить. Або складаємо договір, у якому вказується усіх власників. Кожен власник має на руках цей договір оренди, реєструє право оренди у ЦНАПі. Маючи такий документ, власник вправі замовити генеральний план будівництва. Якщо потрібно зробити добудову чи звести нову будівлю, такий документ буде правовстановлюючим, згідно нього є право робити архітектурний проект.  

   Щодо порядку оформлення такого документа: жителі повинні звернутися до селищної (сільської) ради із колективною заявою, де просять надати дозвіл на розробку технічної документації. До заяви додається копія паспорта, копія ідентифікаційного коду, копія документа про право власності на квартиру. На сесії приймається відповідне рішення. Далі обирають землевпорядну організацію, яка розробляє документацію. Фірма оформляє документи. Після цього реєстрація земельної ділянки здійснюється у відділі Держземгеокадастру. На підставі витягу про внесення у базу даних і присвоєння кадастрового номеру ми затверджуємо документацію на всіх власників або у відповідності до відсотків. Після того, як є рішення, ми реєструємо право комунальної власності за селищною радою, право оренди, складаємо договір оренди, люди реєструють договір оренди. Орендна плата сплачується відповідно до діючих тарифів. Вартість виготовлення документації складе біля 4000 грн. Цю суму власники сплачують порівну.

Скільки часу займає вся процедура виготовлення документів?

  - Це залежить від людей, наскільки вони зорганізуються, а також від часу проведення сесії та дій землевпорядної організації. Щонайменше потрібно чотири-п’ять місяців.

 -  А якщо не робити ніяких дій із документами?

   - Ми даємо повідомлення жителям вулиць, де є багатоквартирні будинки і де не встановлені права на землю. Зокрема, по вул. Мєшкова набудували чимало господарських споруд, розташування яких некомпактне і створює незручності іншим. Будь-яке будівництво має відповідати архітектурним вимогам. А все знову ж таки починається із документів на землю. Навіть для уникнення суперечок щодо користування землею без спорудження будівель потрібні документи, формат яких на сьогодні визначений договором довгострокової оренди. Якщо у людей є запитання, ми завжди готові відповісти та проконсультувати щодо потрібних дій.

   Отож, хоч справа з документацією і недешева, але вона вартує того, щоб навести лад у спільному сумісному господарстві. Невдовзі такі документи будуть просто необхідними.

Любов МАРШАВКА. 

Інформація
Відвідувачі, Ви так само можете залишити коментарі до даної публікації
Схожі новини:

Контакти

Редакція газети "Карпати"

Передплатний індекс: 61549

Адреса: 59100, смт.Путила,
Чернівецької області,
вул.Українська, 104.

Тел. (03738) 2-12-32, 2-14-32,
2-16-63.

E-mail: gazetakarpaty@ukr.net

Особистий кабінет