ЯКЩО НЕ ПІДПИСАТИ УГОДУ З СІМЕЙНИМ ЛІКАРЕМ, то існування медичних закладів опиниться під загрозою
Добавив: putyla8
Коментарів: 0
Добавлено: 7-09-2018, 09:31
Переглядів: 304

   Реформування первинної медицини в районі – на стадії завершення. Але жителі краю, очевидно, не до кінця усвідомлюють важливість підписання декларацій із сімейним лікарем. Якими можуть бути наслідки для пацієнта та лікаря через таку безпечність – у розмові з головним лікарем Путильського районного центру ПМСД Світланою ПИЛИПКО.

 

   - Чи вдалося реформувати первинну медичну мережу?

   - 15 серпня Путильський районний центр первинної медико-санітарної допомоги офіційно заключив угоду про співпрацю із Національною агенцією здоров’я України. А це – вже заключний етап реформування. Ми вчасно подали до відомства необхідний пакет документів, перейшли з комунального закладу в некомерційне неприбуткове підприємство, згодом прийняли статут і пройшли реєстрацію в державного реєстратора. Загалом успішно подолали всі кроки, що передбачала реформа.

   З 1 жовтня центр ПМСД буде фінансуватися у новому форматі. Ми вже відкрили рахунок у ПриватБанку, на який надходитимуть як державні кошти на пацієнтів, які підписали декларації з сімейними лікарями, так і субвенція на пацієнтів із червоного списку. Мінімальна ставка за одну дорослу особу передбачена у розмірі 240 грн, за особу, яка не підписала угоду – 370 грн на рік. На медичне обслуговування дітей і старших за 60 років виділятимуть трохи більше.

 

   - Чи можуть розраховувати на медичні послуги люди, які не підписали декларацію з сімейним лікарем? 

   - Укласти угоду з сімейним лікарем повинна кожна свідома людина. Від цього залежить її подальше медичне обслуговування. Пацієнт отримує безкоштовний пакет послуг від держави, нічого при цьому не сплачує і не втрачає. Люди помиляються, якщо думають, що ці гроші будуть знімати з їхніх пенсій чи зарплат. Це кошти держави. Якщо людина не укладе угоду, то матиме право лише на невідкладну медичну допомогу. А послуги, передбачені первинкою, надавати таким людям не будуть.

   Міністр охорони здоров’я України Уляна Супрун запевнила, що людям ніхто не відмовить у допомозі, якщо раптово піднявся артеріальний тиск чи температура, але планових медичних послуг незареєстровані пацієнти не отримають! Так само пацієнтам із червоного списку не зможуть видати жодну медичну довідку та лікарняний листок.

 

   - Чи впливатиме на фінансування первинної медицини кількість зареєстрованих людей? І скільки вже є підписаних декларацій?

   - Звичайно, впливатиме. У перехідний період держава ще буде враховувати, що люди не встигли підписати угоди. Але з 2019 року фінансування надходитиме, згідно підписаних пацієнтом та сімейним лікарем декларацій. Від кількості документів буде залежати та сума, на яку ми утримуватимемо існуючі медичні заклади. Якщо не буде угод, держава не даватиме кошти, а існування лікувальних закладів опиниться під загрозою. Тому люди повинні згуртуватися, підписати декларації, порадити це зробити знайомим та родичам. Якщо ми упустимо свій шанс на отримання якісних медичних послуг, то потім будемо про це жалкувати.

   Кошти від держави отримуватимуть ті медичні заклади, які мають ліцензії на надання медичної допомоги. Наша ліцензія діє до 18 грудня цього року. Наразі готуємо документи для її продовження.

   Станом на 21 серпня угоди уклали 4293 людини. А всього є 24 тисячі громадян (Усть-Путильська об’єднана територіальна громада сюди не входить). Чому люди затягують із деклараціями, відповісти складно. Якщо порівнювати з сусідніми районами, то там ситуація краща. Люди не чекають останнього дня, щоб забезпечити собі на майбутнє отримання якісних медичних послуг.

 

   - Згідно реформи, влада мала би сприяти у питанні забезпечення закладів первинної медицини комп’ютерною технікою...

   - Мала би. Але ситуація не змінилася. Сімейні лікарі заносять дані про пацієнта у базу даних то вдома, то вичікують своєї черги за одним комп’ютером, то приносять з дому власну оргтехніку. Це неправильно, так не повинно бути.

   До речі, Селятинська та Конятинська ОТГ делегували нам свої повноваження у сфері медичних послуг. І якщо Селятинська ОТГ передбачила 240 тисяч гривень на комп’ютерну техніку та оплату праці медичних працівників, то в Конятинській ОТГ ситуація дуже складна. До того ж Яблуницька амбулаторія, що знаходиться у її складі, єдина в районі, завідувач якої не зареєструвалася в електронній мережі «Хелсі» як надавач первинної допомоги. Тому до нового року цього лікувального закладу на карті первинки фактично не існує, і фінансування з держави, відповідно, не надійде. Конятинська ОТГ, на жаль, теж не спроможна профінансувати заклад. Але є надія, що в 2019 році ситуація зміниться на краще.

   - А яка ситуація з приміщенням Путильської амбулаторії? Адже раніше мова йшла про реконструкцію кімнат центральної аптеки. 

   - Це питання залишається проблемним. В області є кошти для зведення нової будівлі, тому зараз вирішуємо питання щодо виділення 0,25 га земельної ділянки біля Путильської ЦРЛ. Таке розташування амбулаторії було б вигідне і для пацієнтів, і для лікарів. Разом із комісією, яка обстежувала приміщення центральної аптеки, дійшли висновку, що краще будувати нову амбулаторію. Покищо  немає документів про відчуження земельної ділянки, бо не всі підтвердили свою згоду підписами, але це має відбутися.

   Ще цікаво, що поряд із будівництвом нового приміщення існують типові проекти, які передбачають при амбулаторії житло для лікарів. Багато фахівців доїжджають до місця роботи із віддалених сіл. Сподіваюся, що влада піде нам назустріч і посприяє втіленню цього проекту в життя.

   Нині сімейні лікарі працюють у тісних кабінетах Путильської ЦРЛ, що далеко не відповідає вимогам Національної агенції здоров’я України. Бо повинні мати і необхідне медичне обладнання, і розгорнутий денний стаціонар із відповідними умовами. Я вже не раз зверталася з клопотанням до депутатів районної ради і буду звертатися знову, щоб забезпечити сімейним лікарям належні умови праці, а пацієнтам – сучасні та якісні медичні послуги. Після укладення угоди з Агенцією ми маємо небагато часу, щоб довести справу до кінця. Тому не можна гаяти ні хвилини.

- Чи йде мова про оптимізацію працівників?

   - Так, реформа будь-якої галузі це передбачає. І ми – не виняток. За рахунок того, що немає фонду оплати праці, 12 санітарок вже попереджені про скорочення. Але поки що ми нікого не вивільнили. Стараємося робити все можливе, щоб люди допрацювали хоча б до кінця цього року.

   - На останній позачерговій сесії районної ради говорили про спроможність медичної мережі району. Що це означає?

   - Це питання стосується перспективи первинної медицини. Приміром, після реформування плануємо створити амбулаторії монопрактики і групової практики. В амбулаторії монопрактики працюватиме один сімейний лікар (на дві тисячі населення). Сюди можна віднести села Яблуниця, Довгопілля, Киселиці, Сергії, Дихтинець. А амбулаторії групової практики могли б бути в Путилі, Селятині та Розтоках. Всього – 8 амбулаторій з надання первинної медичної допомоги. До речі, ФАПи згодом будуть перейменовані у пункти здоров’я, тому реалізація спроможної мережі цілком залежить від свідомості людей.

Дякую за відверту розмову.

Марина ЮРЧЕНКО.

Інформація
Відвідувачі, Ви так само можете залишити коментарі до даної публікації
Схожі новини:

Контакти

Редакція газети "Карпати"

Передплатний індекс: 61549

Адреса: 59100, смт.Путила,
Чернівецької області,
вул.Українська, 104.

Тел. (03738) 2-12-32, 2-14-32,
2-16-63.

E-mail: gazetakarpaty@ukr.net

Особистий кабінет