Концепція розвитку екстреної медицини на стадії обговорення
Добавив: putyla8
Коментарів: 0
Добавлено: 6-07-2018, 10:56
Переглядів: 102

   Нещодавно на офіційному сайті Міністерства охорони здоров’я оприлюднили концепцію розвитку екстреної допомоги для громадського обговорення. Кожен має можливість долучитися до формування майбутнього документу. Через місяць згідно отриманих поправок та зауважень Кабмін буде голосувати за реалізацію Концепції.

   Отож, що вона собою представляє? Це план заходів, які спрямовані на покращення якості допомоги та її доступність населенню. Також працюватимуть над посиленням престижності професії екстреного медпрацівника та забезпеченням гідної оплати праці. Термін на перевтілення та оновлення діючої системи – п’ять років.

   Якщо переглянути пункти плану, то виглядає все дуже перспективно. Особливо, коли мова йде про автомобілі з сучасним обладнанням, цілодобовий доступ до необхідного обладнання та новий підхід до планування робочих приміщень. Також припускають, що усі, хто може опинитися на місці екстреної ситуації, мають володіти навичками порятунку людей, для цього будуть введені спеціальні навчальні курси. Це рятувальники, поліцейські, водії, вихователі, вчителі та соціальні працівники.

   Велика роль відводиться у новій концепції парамедикам. Такі працівники офіційно в українській медицині з’явилися у минулому році. Це екстрені медичні техніки, які можуть мати неповну медичну освіту та суміщати медицину з іншою професією. Принаймні так це виглядає в європейській практиці. Однак у нас парамедиками, швидше за все, стануть фельдшери на селах, які зможуть надавати необхідну допомогу людям до приїзду швидкої допомоги. Однак, відпочиваючі з Польщі та Чехії, які цього літа перебувають у Карпатах, зазначають, що їхні парамедики проходять спеціальне навчання, незалежно від кваліфікаційного рівня, яке може тривати понад чотири роки. І вони не розуміють, як аналогічні знання можна отримати за кілька місяців. До того ж, є певні випадки, в яких парамедики не мають права допомагати. – інсульт, інфаркт, больовий шок, набряк легень. Яким чином у нас формуватимуться бригади – буде визначено пізніше.

   Безумовно, позитивною стане новація в роботі диспетчерської служби. Зокрема, завдяки центральному інформаційному вузлу обміну даних можна буде дізнаватися про місцезнаходження кожного автомобіля та відправляти на виклик той, який знаходиться ближче всіх. Відповідно, на всіх автомобілях буде GPS-навігація.

   Своїми міркуваннями з приводу нової концепції поділилася старший лікар центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Лариса ПОГОРІЛОВСЬКА. Вона зазначає, що всі ці зміни, хай які б позитивні не були, розраховані на рівнинні регіони. Специфіка нашого району – зовсім інша та й умови праці також. Адже нині на балансі центру працює тільки одна бригада, яка обслуговує весь район. І різні відстеження та навігації будуть корисні лише в тому випадку, якщо працюватимуть мінімум дві бригади.

   Цікаво, що концепцію уже розглядають по всій Україні, а працівників екстреної медицини, які мають до неї безпосереднє відношення, обласне керівництво ще не залучало до обговорення.

   Людмила ФЕДЮК.

 

До теми:

   У гірських районах Польщі екстрена медична допомога розділена на чотири бригади. Перша – це спеціалізована бригада з лікарем на чолі. Базова бригада може виїжджати на виклики без лікаря з парамедиками. Транспортні бригади викликають у випадку, якщо пацієнт не потребує інтенсивного спостереження. При невідкладних ситуаціях в складних умовах викликають повітряний рятувальний екіпаж.

   Звичайно, там є з кого спитати, якщо бригада вчасно не прибула на виклик. А в наших гірських регіонах працює одна універсальна бригада, яка фізично не може охопити усі виклики. Та й людям важко пояснити, що ситуації бувають невідкладними та екстреними. У першому випадку допомогу може надати сімейний лікар, а вже в другому – слід викликати швидку. Тому саме у горах реформи слід починати знизу – з закупівлі обладнання і розширення бригад, а не навігаторів.

Інформація
Відвідувачі, Ви так само можете залишити коментарі до даної публікації
Схожі новини:

Контакти

Редакція газети "Карпати"

Передплатний індекс: 61549

Адреса: 59100, смт.Путила,
Чернівецької області,
вул.Українська, 104.

Тел. (03738) 2-12-32, 2-14-32,
2-16-63.

E-mail: gazetakarpaty@ukr.net

Особистий кабінет