ЯКЩО ДОМАШНІ КОНФЛІКТИ ПЕРЕРОСТАЮТЬ У НАСИЛЬСТВО, то кривдник має відповісти за свої дії
Добавив: putyla8
Коментарів: 0
Добавлено: 14-05-2018, 10:28
Переглядів: 122

   Мабуть, немає такої родини, в якій не виникало б суперечок чи конфліктів. Інша справа – швидко та вдало їх вирішити. Комусь це вдається, а в когось переростає у довготривалі чвари, які самотужки члени родини вирішити не можуть. На фоні емоційного сплеску та в гніві люди часто піднімають руку, вчиняють насильницькі дії по відношенню одне до одного. А між цим усім найбільше страждають діти.

   До прикладу взяти родину з Селятина, де протягом 15 років батько систематично зловживав алкоголем, піднімав руку на дружину та дітей. А всі гроші, які держава виплачувала на дітей, забирав у жінки, пропивав та програвав у карти. Ніякі попередження та зауваження не допомагали. І тільки коли жінка погодилася на пропозицію представників соціальних служб поставити кошти на банківський рахунок, вона зуміла зібрати певну суму, щоб купити собі та дітям окреме житло. Тепер родина живе окремо від батька-диктатора.

   Інша ситуація – сім’я з Підзахаричів, де мама залишала без нагляду малолітніх дітей та занедбала свої батьківські обов’язки. Через це наразила їхнє здоров’я на серйозну небезпеку. Тільки після вилучення дітей з родини та кількох профілактичних бесід жінка взялася за розум, вирішила побутові проблеми – зробила ремонт у будинку та створила прийнятні умови для виховання дітей.

   Велика проблема багатьох сімей у тому, що вони не вміють самостійно розпоряджатися коштами. Наприклад, родина з Конятина, отримуючи чотири види державних допомог, багато років проживала в одній кімнаті, бо не могла перебудувати житло. Після того, як кошти почали перераховувати на рахунок в Ощадбанку, майже за два роки сім’я побудувала новий сучасний будинок, куди цього року планує поселитися.

   Секретар Координаційної ради з питань сім’ї, гендерної рівності, запобігання насильству в сім’ях в Путильському районі, начальник відділу соціально-трудових відносин та програмного забезпечення управління соцзахисту Фрозина Юріївна БЕВЗАН не з чуток знає про подібні проблеми. Адже комісія працює з 2000 року, і за цей час доводилося врегульовувати конфлікти в десятках родин, в деяких – по кілька разів.

   - До складу комісії входять представники різних служб, - розповідає Фрозина Юріївна, - служби у справах дітей, ювенального центру, судовиконавчої служби, терцентру, міграційної служби та інших. Наше завдання – координувати роботу усіх підрозділів по виявленню та врегулюванню конфліктів. Працюємо на основі запитів, звернень та скарг, які надходять до нас. Ускладнює ситуацію те, що представники місцевого самоврядування не завжди хочуть говорити вголос про проблемні сім’ї. Чи то вважають, що вони й самі справляться, чи не хочуть псувати репутацію села. Однак, як правило, нічим хорошим така таємничість не закінчується. Іноді доходить до того, що навіть сусіди викликають поліцію, бо не можуть терпіти щоденні сварки.

   - Фрозино Юріївно, які види домашнього насильства найхарактерніші для нашого району?

   - Це психологічне та фізичне насильство. Відбувається як між подружжям, так і між батьками та дітьми, іншими близькими родичами. Найчастіше жертвами у родинах стають жінки. У минулому році ми зафіксували 110 випадків насильства. У 16 випадках при конфліктах дорослих були присутні діти.

   У грудні минулого року прийняли закон «Про домашнє насильство», яким визначили такий вид насильства як економічне. Це коли одне з подружжя чи діти по відношенню до батьків обмежують інших у коштах. Таких повідомлень до нас ще не надходило. Але ж хіба нецільове використання дитячих коштів, у результаті якого діти страждають від недоїдання, не мають що одягнути – це не економічне насильство щодо малолітніх, які не в змозі себе захистити?

   Однак складається таке враження, що комісія більше, ніж батьки, переймається  психологічним станом дітей, які проживають у щоденних сварках та конфліктах. Фрозина Юріївна констатує високий коефіцієнт повторних звернень. Тобто у багатьох родинах ситуація повторюється. І на профілактичні бесіди та офіційні попередження порушники ніяк не реагують. Іншого впливу, підкреслює секретар, у комісії немає. Якщо виявлено відповідні складові злочину, то винуватців притягують до адміністративної відповідальності, у складних випадках – до кримінальної.

   Основною причиною сімейних сварок Фрозина Юріївна називає вживання алкоголю. Саме у стані алкогольного сп’яніння і трапляються факти насильства. До окремих сімей застосовують такий метод впливу як призупинення одноразових та соціальних виплат на дітей. Це у тому випадку, якщо державні кошти використовуються не на утримання дитини. І тільки після того, як мати виправляється, перестає зловживати алкоголем, їй повертають право розпоряджатися коштами.

   - Аналізуючи дані з минулих років по кількості випадків насильства, можна говорити, що тенденція йде до зменшення, - каже Фрозина Юріївна, - якщо у 2016 році таких випадків ми зареєстрували 155, то у 2017 році – тільки 110. За три місяці цього року прийнято 23 повідомлення про факти скоєння насильства. Найбільше випадків зареєстровано у Селятині, Сергіях, Дихтинці та Путилі. Вчиняють насильство найчастіше люди у віковій категорії від 18 до 60 років. Цього року зареєстровані тільки два випадки за участю осіб, старших 61 року (у минулому році таких випадків було 10).

   Наша комісія реагує на кожну заяву, яка надходить від потерпілих. Але через відсутність власного транспорту наші можливості досить-таки обмежені. У складі комісії мала б працювати автобригада для виїздів та психолог. Відповідне положення на папері є, та в реальності немає. Згідно закону, жертву домашнього насильства, особливо дітей, потрібно на деякий час ізолювати від кривдника. У Чернівцях функціонують спеціальні притулки для таких людей. У нас же, як і в більшості районів, нема можливості організувати щось подібне. Тобто потерпіла особа знову повертається в середовище конфліктів. І де гарантія, що все не повториться спочатку?

   Фрозина Юріївна акцентує увагу на тому, що новоприйнятим законом «Про домашнє насильство» передбачена ключова участь саме органів місцевого самоврядування у виявленні насильства. Бо ніхто краще за них не може знати, чим живе село. І чим більше небайдужості проявить кожен на своєму місці, тим більше вдасться допомогти родинам, які самі не справляються. А разом із тим вдасться вберегти від морального та фізичного насильства дітей, які не знають, де знайти підтримку та захист.

   Ми живемо у цивілізованому суспільстві, де закони – одні для всіх, і відповідальність за скоєне повинен понести кожен. А закриваючи очі на такі факти, ми тим самим дозволяємо кривдникам відчувати себе непідвладними закону.

   - Дякую, Фрозино Юріївно, за змістовну розмову.

   Людмила ФЕДЮК.

Інформація
Відвідувачі, Ви так само можете залишити коментарі до даної публікації
Схожі новини:

Контакти

Редакція газети "Карпати"

Передплатний індекс: 61549

Адреса: 59100, смт.Путила,
Чернівецької області,
вул.Українська, 104.

Тел. (03738) 2-12-32, 2-14-32,
2-16-63.

E-mail: gazetakarpaty@ukr.net

Особистий кабінет