Ідіть - чекайте, беріть – віддайте
Добавив: putyla8
Коментарів: 0
Добавлено: 23-11-2017, 15:20
Переглядів: 530

У Підзахаричах активно обговорюють ініціативу приєднання села до Вижницької ОТГ.  Навколо історичного рішення зав’язується гаряча дискусія. Але насправді питання достатньо не вивчене та й пересічні громадяни  не знають чого чекати.

     Ми звернулися до Підзахаричівського сільського голови Орисі Федорівни Андрюк із проханням прокоментувати події, що відбуваються. І дізналися, що все почалося у травні з громадських слухань, де 24 жителі села вирішили ініціювати приєднання до Вижниці, а 20 із присутніх підзахаричан висловили думку, щоб цей вибір зробила держава. А пізніше на сесії сільської ради 7 із 11 депутатів прийняли рішення звернутися до Вижницької ОТГ з клопотанням про приєднання до об’єднаної територіальної громади сіл Підзахаричі, Міжброди, Хорови.

  Відтоді, як каже Підзахаричівський сільський голова, ніяких рішень від Вижницької ОТГ не отримували. Але ініціативні жителі села, серед яких депутат Путильської районної ради Юрій Савович Степан, допомогли  прискорити процес. Отож, позитивне рішення ХХІ сесії Вижницької міської ради «Про розгляд клопотання територіальної громади сіл Підзахаричі, Міжброди, Хорови  Підзахаричівської сільської ради» нещодавно доставив  у Підзахаричі один із активістів.

Я акцентую, що поштою ми не отримували нічого. Третього жовтня депутат районної ради власноруч приніс нам рішення від 17 жовтня про згоду Вижницької міської ради на приєднання Підзахаричів до ОТГ. У понеділок, 6 жовтня, відбулася сесія Підзахаричівської сільської ради. Ми це рішення на сесії не розглядали, бо воно не вистоялося на сайті ще 20 днів, не готували його, але у «Іншому» ознайомили з ним депутатів. На сесії було не те що гаряче, а навіть дуже гаряче, - розповідає О. Ф. Андрюк. - У зв’язку з тим, що є і прихильники, і противники такого рішення,  люди висловлювали своє занепокоєння. Наприклад, старші жителі складають заповіти, доручення. У нас доступні ціни на такі послуги, а у Вижниці такі справи вирішують через нотаріуса, що, звісно, коштує недешево. Наші жителі висловлювали думку, що на розвиток села використовували кошти з бюджету Путильського району. До того ж є питання щодо земельного  та лісового фондів. Люди кажуть: бійтеся Бога, не віддавайте нас Вижниці, другому району, адже у нас навіть немає суміжної з Вижницею дороги. Відрізати від Малинівки до Смугарева село – не так просто, це вікове рішення.

  

   Підзахаричівський сільський голова зауважує, що поважає думку усіх жителів громади. Але і сподівається на прислухання до її позиції як посадової особи самоврядування. Адже недаремно сім років тому їй довірили цю посаду понад 80 відсотків виборців.

   Не хочу входити в історію, віддавши  частину Путильщини до Вижниці. І не бажаю ходити по судах. Зрештою, село не є самодостатнім. У нас – мало підприємців. Та за сприяння керівництва району, області, депутатів Верховної Ради нам вдалося багато чого зробити.  І як тепер віддати село другому району, до міської територіальної громади, на яку ми не будемо мати ніякого впливу? Це рішення вікове, люди мають його обдумати і вирішувати не лише на амбіціях. Наше село – найкраще, воно є візиткою Путильщини, і я дуже хочу, аби нашим людям тут жилося добре. Депутати сільської ради молодці, але нехай усе зважать і прислухаються до своїх жителів. - підкреслює Орися Андрюк і додає: - Очікуємо перспективного плану з пропозицією добровільного об’єднання, побачимо, що нам буде пропонувати Вижниця. Коли Вижницька міська рада розробить відповідні заходи, ми обов’язково зберемо громадські слухання. А вже після того на сесії сільської ради депутати будуть приймати рішення. Загалом, ще має бути прийнято два рішення сільської ради та погодження Чернівецькою ОДА. Але вважаю за краще, нехай держава зробить за нас цей вибір, тоді вона повинна нам щось гарантувати. Можливо, з часом буде створена Путильська громада, до якої приєднаються Усть-Путильська та інші. А депутати та активісти нехай не ображають один одного. Бо різноголосся довело до великого гніву у селі.

  Виходить, що кілька людей, які прийдуть на громадські слухання  (як показує досвід, це десята частина голосуючого населення) та більше половини депутатів сільської ради (7 осіб) можуть вирішити долю громади та й Путильщини загалом… Роблю такі висновки і намагаюся отримати підтвердження або заперечення цієї думки. 

   Депутат районної ради Юрій Савович Степан каже, що справді докладає зусиль для того, щоб вирішити долю Підзахаричів згідно закону України «Про добровільне об’єднання»:

Моя позиція така: як депутат, у першу чергу, я маю підтримати своїх виборців. Люди, які голосували за мене, хочуть об’єднання з Вижницею. Зокрема, з Вижницькою  ОТГ межують Міжброди та Малинівка. Якщо їхати через Франківщину, до Вижниці від мого дому 9 км. Більшість підзахаричан живуть Вижницею, там працюють і мають родинні зв’язки. Депутати сільської ради, які проголосували за приєднання до Вижницької ОТГ, знають думки людей по своїх округах, навіть склали списки. У деяких депутатів є списки, де 98 % жителів округу підтримують приєднання до Вижниці. Це - Міжброди, Малинівка, частина Золотного, більша частина центру Підзахаричів.

   - Чи немає побоювання, що цей процес може мати і негативні наслідки? – запитую у депутата.

- Взагалі, я був прихильником однієї громади з центром у Путилі. Та після створення Усть-Путильської ОТГ, яка розрізала район посередині, думка змінилася. Хіба ми зрізаємо дерево, аби його знову посадити? Я пояснюю людям, що громади з центром у Путилі вже не може бути. Якщо допустили створення Усть-Путильської громади, то у нас зараз немає іншого шляху, ніж добровільно приєднатися до Вижниці.  Приєднуватися до Усть-Путильської громади немає сенсу, а до Путильської – немає можливості. Я багато років пропрацював у Вижниці, там кращий підхід до вирішення фінансових та інших питань. Спостерігаючи, як працює у нас районна рада, тиск і лихослів’я депутатів Путильської районної ради, я став прихильником об’єднання з Вижницею. Тепер виступаю категорично за приєднання до Вижниці. Хоча думки людей дещо змінюються під впливом переконань сільського голови... Та сім депутатів сільської ради, які проголосували за приєднання до Вижниці - це не прості люди. Вони обійшли населення та відстоюють позицію своїх виборців.

  

 Всупереч переконанням активістів, жителі Підзахаричів, з якими нам вдалося поспілкуватися, насправді відчувають нестачу інформації. І хоч як би хто переконував, що позиція підзахаричан визначена, це не так. У великих колективах, наприклад, депутати не побували. А коли ми запитали у поважних підзахаричан їхню думку з приводу добровільного приєднання до Вижницької ОТГ, вони не захотіли висловити її публічно. Публікуємо висловлювання підзахаричан, не називаючи імен, щоб мали над чим замислитися представники чинної влади у селі та в районі.

«Мені здається, що реально ніхто не розкрив картину того, що нас чекає, якщо ми будемо у Вижницькій чи іншій територіальній громаді. Я навіть не знаю у якій - Розтоківській, Усть-Путильській, Путильській, - про це ж ніхто не говорить конкретно. Ніхто не прийшов у наш колектив із тих, хто агітує за процес об’єднання.  Я - прихильник розлогої дискусії, мають бути зерна розуміння, перспективно окреслені плани. Для дітей – Вижниця однозначно краща як центр для розвитку. А що інше вона нам може дати, я навіть цього не знаю. Хотілося би почути ґрунтовний аналіз по одну та другу сторони. Поки що реалії приховані від людей».

 

«У нашому селі немає де працевлаштуватися.  Де гарантія, що після приєднання до Вижниці, Розтоків чи Усть-Путили щось суттєво зміниться на краще для нас та наших дітей? Ніхто нічого не гарантує. Живемо, як можемо, щоб прогодувати сім’ї. Більшість чоловіків – на заробітках у Росії чи Польщі. Про яку долю села ми маємо думати?»

«Я от про що міркую: громадянське суспільство постане, коли села увійдуть в об’єднані територіальні громади і люди відчують відповідальність, чи ОТГ мають ґрунтуватися на високому рівні свідомості людей і на сформованому громадянському суспільстві…»

«Після приєднання до Вижницької ОТГ усі ліси, які у нас є,  заберуть до Вижницкого нацпарку. А де ми будемо брати дрова?»

«У Вижниці – розвинена інфраструктура, ми й сьогодні користуємося послугами вижницьких лікарів, здійснюємо покупки у Вижниці, навіть там працюємо. А ще до цього райцентру нам ближче. Саме тому об’єднатися з Вижницею вигідніше, ніж, приміром, з Усть-Путилою, де немає якісних послуг».

 

«В Україні іде війна, про які гаразди хочете, щоб ми говорили? Не знаємо яким буде завтрашній день».

«Нам не слід розпорошуватися, треба просто об’єднатися в гірському Путильському районі та жити за звичаями і традиціями наших предків». 

«У нас люди орієнтуються на прості життєві потреби: як виписати дрова, отримати субсидію, довідку, зареєструвати документи. Коли на громадські слухання прийшли трохи більше п’ятдесяти осіб - це не демократичний процес. Більшість жителів села залишаються байдужими до подій, що відбуваються. А потім будуть шукати винних. Треба серйозно попрацювати з громадою, щоб приймати такі важливі рішення».

 

Варто знати

До Вижницької ОТГ тепер входять:  місто Вижниця, села Багна, Виженка, Іспас, Майдан, Мілієве, Кибаки, Середній Майдан, Черешенька, Чорногузи.

  Як вирішать долю Путильського краю підзахаричани – спостерігатимемо за цим важливим процесом і далі. Ще є час, щоб представники «візитного села Путильщини» добре обміркували своє рішення.

Тему досліджувала Любов МАРШАВКА.
Інформація
Відвідувачі, Ви так само можете залишити коментарі до даної публікації
Схожі новини:

Контакти

Редакція газети "Карпати"

Передплатний індекс: 61549

Адреса: 59100, смт.Путила,
Чернівецької області,
вул.Українська, 104.

Тел. (03738) 2-12-32, 2-14-32,
2-16-63.

E-mail: gazetakarpaty@ukr.net

Особистий кабінет