За крок до самостійності
Добавив: putyla8
Коментарів: 0
Добавлено: 30-10-2017, 11:23
Переглядів: 186

Розвиток громади залежить від фінансової спроможності

   Конятинська та Селятинська об’єднані територіальні громади включені до перспективного плану формування територіальних громад Чернівецької області. Цей довгоочікуваний факт 28 вересня рішенням задокументували депутати Чернівецької обласної ради.  Попереду ще багато невідомості, завершення розпочатих реорганізаційних процесів. 

 

   Керівники новостворених громад Олександр Комариця і Валерій Полянчук вважають цей крок одним із переможних. Бо давалося це рішення обласним депутатам надзвичайно складно: більше чотирьох годин обговорення питання, сумнів керівництва ОДА, РДА щодо можливих ризиків подальшої неспроможності, наприклад, Конятинської ОТГ, думка вголос депутата ВРУ Івана Рибака надати можливість громаді реалізувати своє законодавче право…

   Що означає прийняття такого рішення, які реалії сьогодення – розповідає голова Конятинської ОТГ Олександр КОМАРИЦЯ:

   - Документ передбачає з 2018 року прямі міжбюджетні трансфери з державного бюджету у бюджет громади. Це очевидний плюс для села. Наприклад, цільові кошти на освіту, медицину, культуру будемо отримувати напряму, не випрошуючи їх на районному рівні.

   - Чому доводиться випрошувати?

   - Знаємо, що район дотаційний, гірський. Держава спрямовує на місця субвенцію без урахування 25-ти відсотків гірської надбавки. Тому на оплату праці завжди не вистачає коштів. У нашій громаді ця норма збережена. Зате у райдержадміністрації нам пояснюють, що не вистачає всім, а не лише Конятинській ОТГ. Тому першочергове завдання – завершити 2017 рік без боргів. Нинішня критична фінансова ситуація напряму пов’язана з районним бюджетом. Якщо району надходять базові дотації, то логічно, що в цих сумах є частина і для нашої громади. Її й доводиться випрошувати. Станом на сьогодні, немає плану виплати зарплати за жовтень працівникам бюджетної сфери. Всі розраховують на стабілізаційну дотацію, якої ще немає. Тому оплата праці відбувається із затримкою.

   - Які установи в селах вдасться зберегти? Кого торкнеться оптимізація?

   - Спробуємо зберегти всі заклади. Не кожен крок, який пропонує держава на шляху реформ, є прийнятними для нас. Скажімо, з чотирьох шкіл громади утворити одну опорну, а освітній ступінь інших знизити. Це лише ускладнить освітній процес у  гірських селах. А громада має законодавче право самостійно вирішувати це питання. Головне, щоб фінансові можливості дорівнювали потребам громади.

   Ми знову ж таки вкотре відчули, як складно вирішувати проблему, коли потрібної суми в місцевому бюджеті немає. Невирішеним залишається питання придбання нового автобуса для Конятинської школи. Попередній автобус спрямували в зону АТО. Зараз на рахунку школи є 1 мільйон 183 тисячі гривень, які Міністерство оборони відшкодувало за наданий транспорт. А це 70 відсотків від потреби. Користований транспорт для таких цілей купувати заборонено. Ми звернулися з проханням допомогти винайти необхідні 30 відсотків у районному бюджеті, але отримали відмову. Щоб не втратити кошти, які необхідно освоїти до кінця року, аналогічне клопотання спрямували до облдержадміністрації, народного депутата Івана Рибака. Очікуємо відповіді.

   Про оптимізацію говорити зарано. Установи ще не передані на баланс громади. А в процесі реорганізації буде відбуватися коригування штатної чисельності працівників бюджетних установ за потребою. Згідно законодавства, закінчилися повноваження секретарів сільських рад, які увійшли до складу ОТГ. Триває процес вивільнення десяти бухгалтерів, бо ці ставки недоцільно утримувати.   

 

  Разом із тим, збільшиться апарат Конятинської сільської ради ОТГ. Рішенням сесії передбачена можливість впорядкування структури в межах сорока штатних одиниць. Остаточно все буде врегульовано після формування бюджету на 2018 рік. Думаю, половина з них буде в дії. Необхідні підрозділи з питань освіти, медицини, культури, комунальна служба, юрист, представники інших соціально важливих  сфер. Громаді потрібні сумлінні, суспільно активні, відповідальні, прагматичні працівники, які наполегливо працюватимуть на спільний результат.

   Держава гарантує співфінансування за умови укладення муніципальних договорів між об’єднаними громадами щодо створення спільних підрозділів. Наприклад, ми обговорювали з Усть-Путильською  ОТГ можливість утворення спільного відділу освіти. Обидві сторони зацікавлені, бо зменшиться навантаження на місцевий бюджет.

   На початковому етапі громадам всіляко допомагають спеціалісти Чернівецького центру розвитку місцевого самоврядування. Проводять різноманітні семінари, тренінги, роз’яснюючи методичні та практичні аспекти застосування чинних законодавчих норм.

    - Який підхід до формування бюджету на 2018 рік?

   - Ми направили запити до відповідних районних структур щодо надання відомостей про фінансово-господарську діяльність сільських установ, які мали районне підпорядкування. Загальна картина стане відомою після зведення всіх цифр до єдиного показника потреби у співвідношенні до фінансових можливостей.

   - Олександре Петровичу, поділіться власним баченням подальшого розвитку очолюваної громади.

   - Оцінюючи соціально-економічну ситуацію, бачу реальний розвиток громади в туристичному напрямку, залученні інвестицій з метою використання альтернативних джерел енергії, виробництва екологічної, сувенірної продукції.  Про промисловість у нашій місцевості говорити складно, до того ж це має згубний вплив на туризм. Та першоосновою всього має стати покращення дорожньої інфраструктури.

   - Дякую за розмову. Бажаю успішної реалізації задумів на користь громади.

   Людмила БАСЮК.    Будують ангар для сортування сміття

    Належний рівень санітарії та благоустрою – невід’ємні складові ґаздівської  громади. У цьому році Конятинська об’єднана громада стала набагато чистішою, констатує голова Олександр Комариця. А стихійні смітники вздовж проїзної частини ліквідовані. Щоб підтримувати охайність, потрібно налагодити стабільну роботу комунальної служби. Тож почали з елементарного. Рішенням сесії виділили земельну ділянку біля сміттєзвалища, де розпочали будівництво ангару для сортування твердих побутових відходів: скла, паперу і пластику. З бюджету Конятинської сільської ради виділили 162 тисячі гривень. Приводять до ладу комунальний транспорт. Планують ввести щомісячну плату з підприємців по 50 гривень, з дворів по 10 гривень у місяць. Ці кошти потрібні для працевлаштування хоча б двох комунальників. Олександр Петрович сподівається на взаєморозуміння жителів та підтримку задуму, який має стати нормою життя кожної сім’ї. Недарма говорять: чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять. 

Користуєшся дорогою – плати

     Таку практику ввели на території Конятинської ОТГ. І вже запевняють, що це дієвий спосіб утримувати комунальні дороги в належному стані. Підприємці та підприємства укладають з сільською радою угоди про спільне використання доріг комунальної власності, згідно яких зобов’язуються сплачувати певні кошти. Цю грошову компенсацію потім спрямовують на покращення дорожнього полотна. Постійно допомагає в організації робіт депутат сільської ради Олексій Скрипчук. У цьому році вдалося поремонтувати  відрізки доріг у напрямках Самакова-Рошишний, Самакова-Берда.
Інформація
Відвідувачі, Ви так само можете залишити коментарі до даної публікації
Схожі новини:

Контакти

Редакція газети "Карпати"

Передплатний індекс: 61549

Адреса: 59100, смт.Путила,
Чернівецької області,
вул.Українська, 104.

Тел. (03738) 2-12-32, 2-14-32,
2-16-63.

E-mail: gazetakarpaty@ukr.net

Особистий кабінет