Дрова – на вагу золота
Добавив: putyla8
Коментарів: 0
Добавлено: 9-10-2017, 10:27
Переглядів: 98

Через відсутність ресурсу лісгосп повертає  людям гроші

   За кілька днів в Україні офіційно розпочнеться опалювальний сезон. Та через заморозки, що дали про себе знати вже в кінці вересня, деякі установи почали подавати тепло раніше. Хтось активно перевіряє справність пічок, хтось відчув економію, встановивши сучасну опалювальну систему. Але, як виявилося, радіти зарано: у найближчому майбутньому жителі Путильщини можуть залишитися без дров.

   Вже більше тижня опалюється Путильський ДНЗ «Дзвіночок». У рамках європейського проекту «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду» тут минулого року встановили сучасний енергозберігаючий котел. Завідуюча Галина Василівна Поп’юк каже, що його роботою задоволені, а крім цього, дров використовують менше. На опалювальний сезон для садка виписують 340 кубометрів дров, цього року виписали на 100 кбм менше, оскільки паливо залишилося з минулого року. Та через постійний стрибок цін угору вдалося зекономити лише у кількості ресурсу, а не в його вартості.

   Бюджетні установи забезпечили дровами в першу чергу, розповідає директор ДП «Путильський лісгосп» Петро Прокопович Фрей. Але загальна картина невтішна – дров немає. Так сталося через те, що розрахункову лісосіку рубок зменшили на 100 % (!). І це рішення не лісгоспу, а керівництва держави. У зв’язку з цим людям доводиться відверто відмовляти у виписці дров. Минулого року підприємство продало населенню 13 тисяч 300 кубометрів дров, а цього року – вже на 300 кубометрів менше. Якщо в законодавстві нічого не зміниться, то ця цифра буде стрімко спадати.

   Петро Прокопович зауважив, що до Путильського лісгоспу люди звертаються частіше, ніж до Карпатського через нижчу ціну на дрова. Так, кубометр смерекових дров для населення нині становить 180 гривень, а букових – 230, натомість у ДП СЛАП «Карпатський держспецлісгосп» куб смерекових дров вартує 250 гривень, а букових – 270. Різниця й справді суттєва. Крім платні за відповідну кількість дров потрібно заплатити ще за привіз, розпиловку, коління, декому – ще й за складання, тож дрова виходять «золоті».

   З 15 вересня, згідно законодавства, рубки заборонені на ділянках, де можна було заготовляти дрова до цього часу. Зараз постала проблема з оформленням таких ділянок, бо відповідні служби, як, наприклад, екологія чи лісопатологічна служба, мають надати відповідні погодження. У Чернівецькій області працює лише один лісопатолог, а лісгоспів та лісництв – багато. До того ж, є проблеми з випискою лісорубних квитків, затоваренням та іншими процесами у лісовій галузі.

   Нині, наприкінці року, у лісгоспі вже оцінили «залишки» ресурсу і виписку дров населенню змушені частково призупинити. Можливі навіть ситуації, коли людям доведеться повертати гроші. Вони обурюються, нарікають, але така ситуація.

   Надлишку дров немає і в ДП СЛАП «Карпатський держспецлісгосп», констатує директор Василь Танасійович Бурак. Люди звертаються постійно, але є багато таких, які ще не забрали виписане. Через це утворилася черга, і поки вона не зникне, приймати документи не зможуть.

 

Вартість електроенергії також постійно зростає

      Зважаючи на це, люди, мабуть, задумаються, чим і як у подальшому обігрівати свої оселі? Іншого варіанту, як використовувати електрообігрівачі, немає. Але ж тарифи на світло зростають кожні кілька місяців, і, навіть, зараз, коли мешканці гірського району економлять як можуть, оплата за електроенергію суттєво підриває мізерний домашній бюджет. Тому складно уявити, у скільки разів зросте ця сума, якщо класти у грубки і пічки буде нічого.

   Згідно прийнятого платну Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сферах енергетики та комунальних послуг, з 1 березня цього року тарифи на електричну енергію піднялися до рівня 90 коп./кВт-год. за споживання до 100 кВт-год. на місяць і 1,68 грн/кВт-год. за споживання понад 100 кВт-год. на місяць.

   Це п'яте заплановане підвищення тарифів на електроенергію для населення.

Порівняно з квітнем 2015 року тариф на електроенергію зріс у 3,5 рази.

У лютому 2015 року НКРЭКУ затвердила дворічний графік підвищення тарифів на електроенергію. Згідно з цим графіком тарифи поетапно піднімалися з 1 квітня та 1 вересня 2015 року в середньому на 45,2% і 23% відповідно. З 1 березня 2016 року НКРЕКП підвищила тариф на електроенергію для населення до 57 коп. за кВт-год за споживання до 100 кВт/год. З 1 вересня 2016 року до 100 кВт/год. сплачували 71,4 коп., за 100-600 кВт/год. – 129 коп. і понад 600 кВт/год. – 163,8 коп. З 1 березня 2017 року до 100 кВт/год. вартує 90 коп., 100-600 кВт/год. – 168 коп. і понад 168 кВт/ год. – також 168 коп.

   В офіційних поясненнях НКРЕКП називає чотири причини зростання цін на електроенергію: 1) необхідність приведення тарифів до економічно обґрунтованих показників. За даними НКРЕКП, до підвищення цін населення України сплачувало лише 21 % від собівартості електроенергії; 2) зростання надходжень від продажу електроенергії дозволить унеможливити  відключення; 3) електроенергія дорожчає через зростання вартості імпортованого пального; 4) необхідні гроші на модернізацію об’єктів енергетики.

   Отож, які б джерела обігріву ми не використовували, опалювальний сезон, що розпочнеться 15 жовтня, обійдеться жителям Путильщини дорого. А електроенергія, яку інколи через різні причини відмикають, замінити пічку на дровах не зможе.

Марина ЮРЧЕНКО.

Інформація
Відвідувачі, Ви так само можете залишити коментарі до даної публікації
Схожі новини:

Контакти

Редакція газети "Карпати"

Передплатний індекс: 61549

Адреса: 59100, смт.Путила,
Чернівецької області,
вул.Українська, 104.

Тел. (03738) 2-12-32, 2-14-32,
2-16-63.

E-mail: gazetakarpaty@ukr.net

Особистий кабінет