Берегиня гуцульської писанки
Добавив: putyla8
Коментарів: 0
Добавлено: 12-09-2017, 15:34
Переглядів: 71

Надзвичайно талановита майстриня, висококласний педагог і неймовірно сильна жінка. Іншими словами я просто не можу сказати про Ганну Миколаївну ВЕРЕЖАК із Яблуниці. Знала про неї давно, особисто познайомилася кілька років тому. Перші враження про співрозмовницю склалися двома словами – живе писанкою. Її писанковий патріотизм відомий далеко за межами району та області. Вона насмілилася назвати вголос гуцульську писанку генетичним кодом нації тоді, коли всі боялися це робити. Коли писанка стала просто площиною для нанесення гарних малюнків. Першою з Буковини жінка почала брати участь у всеукраїнських з’їздах писанкарів. А поміж тим, створюючи великоднє диво, вивчала особливості писанки, її види, характеристики узорів. Наукові праці та авторські методичні розробки, які майстриня вдосконалювала кілька десятків років, у свій час не були заслужено пошановані. А нині цю титанічну працю готують до друку в Чернівецькому учбово-методичному центрі культури. Майстриня є автором книг «Мистецтво узору на писанці», «Писанкарство», «Історія села Яблуниця» та співавтор книг «Писанка Путильщини», «Хрестоматія з гуцулознавства», «Основи народних промислів України».

   Ганну Миколаївну та її вихованців раді бачити на фестивалях та конкурсах в усіх регіонах Гуцульщини. Не змогли сірі будні витіснити з її серця любов до писанки, ні на мить не зникало бажання навчати діток цього мистецтва. Для того, щоб зберегти колекцію писанок, збору якої вона присвятила все життя, Ганна Миколаївна оформила у власному домі дві музейні кімнати. Бо чомусь не знайшлося потрібного приміщення у такій великій і гарній Яблуниці.

   Радість зустрічі, щирий погляд і трішечки втоми, яку не змогли приховати світлі очі. Такою я побачила її цього тижня в районній бібліотеці, де з’являлися одні за одними друзі та колишні колеги, щоб привітати з 60-річним ювілеєм. А також з віночком здобутків та успіхів, яким вона прикрасила цю життєву дату. Адже нещодавно Ганна Миколаївна удостоїлася обласної премії імені Георгія Гараса «За збереження, відродження та розвиток народного мистецтва Буковини». Окрім цього, вона є лауреатом премії імені Омеляна Поповича.

   Це було справжнє свято друзів по духу. Щирі слова, неприховані сльози радості, теплі обійми. З букетами квітів поспішали гості до ювілярки, а вона гостинно стрічала їх з хлібом-сіллю. Сама ж випромінювала стільки позитиву та чистої і світлої енергії, що мимоволі хотілося стати до неї ближче. Мабуть, саме писанкове мистецтво є причиною того, що роки ніяк не відображаються на її обличчі. Така ж гарна, така ж струнка, якою запам’ятали її колишні учні.

   Кажуть, що талановита людина талановита в усьому. Із захопленням підтвердила це колишня учениця Ганни Миколаївни, а нині учитель музики Лариса Мартинюк. Вона з гордістю представила вірші своєї учительки, які сама поставила на музику. Яка любов до свого села і своїх людей відчувається у кожному слові! Якби хоч половиною повернулася ця любов і шана від односельців до неї, подумалося, коли я спостерігала, як присутні, затамувавши подих, слухали музичні твори у виконанні пані Лариси.

   Незважаючи на слабке здоров’я, привітати подругу-односельчанку прибула вишивальниця Марія Лахман із Яблуниці. З проникаючою повагою вона зачитала привітання для писанкарки та подякувала їй за життя, присвячене писанкам.

   Як квітчастий віночок, увесь час оточували Ганну Миколаївну її вихованці – яблуницькі хлопчики і дівчатка. Вони теж підготували для неї музичні привітання за отримані знання, уміння і щире тепло. І саме вони – продовжувачі справи усього її життя, стали для Ганни Миколаївни провідною зіркою у житті, заради яких вона піднімається на вершини із будь-яких глибин. Тому хочеться, щоб усі її починання втілювалися у життя, задуми  здійснювалися, а душа розквітала, як писанка.

   Людмила ФЕДЮК.

Інформація
Відвідувачі, Ви так само можете залишити коментарі до даної публікації
Схожі новини:

Контакти

Редакція газети "Карпати"

Передплатний індекс: 61549

Адреса: 59100, смт.Путила,
Чернівецької області,
вул.Українська, 104.

Тел. (03738) 2-12-32, 2-14-32,
2-16-63.

E-mail: gazetakarpaty@ukr.net

Особистий кабінет