Випускники Нової української школи зможуть змінити світ
Добавив: putyla8
Коментарів: 0
Добавлено: 1-09-2017, 09:45
Переглядів: 302

    З метою розширення науково-освітнього потенціалу триває реформування освітньої галузі держави. Шлях до європейського рівня життя прокладають не лише українські законотворці, але й педагоги. Про це свідчать результати діяльності загальноосвітніх закладів району та обґрунтовані, з урахуванням будь-яких державних чи світових змін, завдання на наступний навчальний рік.

    

  Відповідають вимогам сьогодення 34 заклади освіти Путильського району, соціальним потребам батьків та учнів в отриманні дошкільної, позашкільної та загальної середньої освіти. У 2016-2017 навчальному році у 207-ми класах навчалися  3415 учнів. За попереднім прогнозом, цього року у 211-ти класах буде навчатися 3521 учень. Середній показник наповнюваності загальноосвітніх навчальних закладів району становив 190 учнів, класів – 16,5 (середня наповнюваність класів по області – 18,3, по Україні – 18,2).

   У 12-ти навчальних закладах району налічувалося 32 класи з наповнюваністю до десяти учнів, що становить 15 % від загальної кількості класів. У минулому навчальному році на один такий клас було менше. За індивідуальною формою навчання працював 41 учень: 16 учнів з особливими освітніми потребами та 25 учнів за демографічною ситуацією. Також у восьми ЗНЗ району функціонували 13 груп продовженого дня з контингентом 364 дитини (26 % від кількості учнів 1-4 класів).

   При чотирьох закладах функціонують пришкільні інтернати з кількістю 57 учнів. На їх утримання виділяють 1 млн. 37 тис. грн, що не передбачаються Бюджетним кодексом. Освітяни неодноразово обговорювали питання доцільності функціонування інтернатів та дійшли висновку, що дітей, які проживають у віддалених населених пунктах, позбавляти цього права не можна.

 

Не всі діти охоплені дошкільною освітою

   Чільне місце в системі освіти займає дошкілля. У садочках району виховують 749 дітей. Найбільше дошкільною освітою дітей охоплено в селищі  Путила  (256),  Розтоках (124),  Дихтинці (114),  Довгопіллі (87), найменше – в Шепоті (41) та Яблуниці (26).           

Відсоток охоплення дітей дошкільною освітою  на сьогодні становить 50 % від одного до шести років (місто – 54 %, село – 42 %);  віком від 3 до 6 років дошкільні навчальні заклади відвідують 64 % дітей, 65 % дітей цього віку охоплено всіма формами дошкільної освіти. Відсоток охоплення дітей від одного до трьох років складає 17 %. У дошкільних навчальних закладах району виховують 347 (30 %) дітей із багатодітних сімей, 233 (20 %)  із малозабезпечених сімей, сім дітей-інвалідів, 13 дітей, батьки яких є учасниками АТО.

     «Маленькі українці не мають стояти в черзі. Ми повинні розуміти, що нове місце у дитсадку – це майбутнє дитини. Переконаний, що створення 26-ти тисяч місць у ДНЗ на рік не має бути проблемою», – зазначив Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман на селекторній нараді 15 серпня 2017 року.

 Існує черга в дошкільні навчальні заклади. Зокрема, в Путильському ДНЗ  на черзі влаштування дітей до дошкільного закладу перебуває 32  батьків та  22 -  в Сергіївський ДНЗ.

Впровадження Держстандарту початкової освіти

   Із 2016-2017 навчального року учні початкових класів навчаються за оновленими програмами. Затверджено 13 оновлених і «розвантажених» програм для учнів 1-4 класів (українська мова, літературне читання, математика, інформатика, музичне мистецтво, образотворче мистецтво, трудове навчання, фізична культура, іноземні мови, природознавство, основи здоров’я, «Я у світі» та «Мистецтво»). До оновлених програм Міністерство освіти і науки підготувало нові вимоги щодо оцінювання знань школярів.

   Основний акцент нової програми зроблений на досягненнях учнів та їхньому розвитку як особистостей. Про це засвідчила Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич.

   У цьому навчальному році проводиться всеукраїнський експеримент на базі ста загальноосвітніх навчальних закладів України щодо впровадження Державного стандарту початкової освіти. Чотири заклади освіти в області працюватимуть у межах дослідницько-експериментальної роботи за темою «Розроблення і впровадження навчально-методичного забезпечення початкової освіти в умовах реалізації нового Державного стандарту початкової  загальної освіти».

 

Пріоритетною є профільна школа

    Нині в системі освіти району працюють 696 педагогічних працівників: у ЗНЗ – 558, у ДНЗ – 116, у позашкільних навчальних закладах – 22. Кваліфікаційний рівень педагогічних працівників досить високий: 89 % мають вищу освіту, із них 51 % – спеціалісти вищої кваліфікаційної категорії, 10 % мають педагогічне звання «Вчитель-методист», 23 % – «Старший вчитель».

   У 2023 році розпочнеться третій етап реформи щодо упровадження Нової української школи із запровадженням профільного напрямку. Зокрема, виділятимуть трирічну профільну школу: 10-12 класи. Відповідно до здібностей і нахилів дитина зможе обрати або академічний, або професійний профільний напрямок. Школа допомагатиме дітям зорієнтуватися у виборі майбутньої професії. Ці перспективи тішать, але насторожує умова: при наявності фінансування.

   У 2017 році розширено мережу літніх мовних таборів як одного з нестандартних підходів для забезпечення якісного навчання дітей іноземних мов.  Саме через таку діяльність діти істотно розширюють кругозір і дізнаються багато нового.  У районі однією з головних причин недостатньої ефективності викладання англійської мови є відсутність кваліфікованих вчителів. І це проблема не лише районного рівня.

   Цивілізовані країни стрімко розвивають інклюзивну освіту, що дає змогу дітям самореалізуватися і в майбутньому отримати професію. Це система освітніх послуг, що ґрунтується на принципі забезпечення основного права дітей на освіту та права здобувати її за місцем проживання, передбачає навчання дитини з особливими освітніми потребами в умовах загальноосвітнього закладу. Пілотні проекти впровадження інклюзивної освіти стартували також і на території України.

 

Про підсумки навчального року

    Керівники загальноосвітніх навчальних закладів на належному рівні провели державну підсумкову атестацію, взяли участь у підготовці та проведенні зовнішнього незалежного оцінювання  учнів. Своєчасно і в повному обсязі здійснили реєстрацію учасників ЗНО.

   У 2017 році як оцінки за державну підсумкову атестацію зараховувались результати зовнішнього незалежного оцінювання з трьох навчальних предметів: українська мова і література (українська мова); математика або історія України (період ХХ – початок ХХІ століття); навчальний предмет за вибором випускника.

   Українську мову здавали 211 випускників, математику – 58, Історію України – 189, географію – 101, біологію – 55, фізику – 6, хімію – 2, англійську мову – 6 та німецьку мову – 3 випускники. Якість знань за результатами ДПА з української мови по району складає 25 %, історії України – 10 %, математики – 39 %. ЗНО із російської мови не здавав жоден випускник.

   25 випускників 11-их класів були претендентами на нагородження золотими та срібними медалями. За результатами ЗНО підтвердили високий рівень знань лише 9 претендентів (36 %).

   У 2016-2017 навчальному році 9 клас закінчили 318 учнів та отримали свідоцтво про базову загальну середню освіту, 28 випускників 9-их класів отримали свідоцтво про базову загальну середню освіту з відзнакою; 11 клас закінчили 213 випускників; 12 клас (вечірня форма навчання) – 6 випускників; 8 випускників – екстернатної форми навчання.

 

Психологічна  служба

   Останнім часом зростає необхідність свідомої, тісної взаємодії керівника навчального закладу та фахівців психологічної служби, спрямованої на підтримку, регулювання і формування здорового соціально-психологічного клімату у педагогічному колективі і закладі в цілому. У районі психологічна служба налічує 9,5 окладу посад практичних психологів ЗНЗ, що становить 79,2 % від потреби (12 окладів), 0,5 окладу посад практичних психологів ДНЗ, що становить 6,7 % від потреби (7,5 окладів) та 3,5 оклади посад соціальних педа­гогів при потребі 11,5 оклади - тобто 30,4 %.

   Об’єктом постійної уваги є діти з особливими потребами, яким необхідний сторонній догляд.  Протягом 2016-2017 навчального року обстежили 263 дитини з особливими потребами, які потребують корекції психофізичного розвитку.

Зміцнення матеріально-технічної бази

   Важливою складовою змісту освіти є новітні інформаційні технології навчання. Станом на 1 вересня цього року забезпеченість закладів освіти І-ІІ та І-ІІІ ступенів комп’ютерною технікою становить 100 %. У рамках безоплатної допомоги Уряду Китайської народної Республіки ЗНЗ району виділено 54 комп’ютери.

   За сприяння народного депутата України Івана Рибака Довгопільська та Конятинська загальноосвітні школи І-ІІІ ступенів отримали 100 тис. грн та 75 тис. грн для придбання сучасних комп’ютерів.

   У травні 2017 року рішенням сесії Чернівецької обласної ради виділено 70 тис. грн для придбання обладнання в кабінет хімії Путильської ЗОШ І-ІІІ ступенів. Однак, ці кошти на сьогодні в заклад ще не надійшли.

 

Робота з обдарованими дітьми

   Одним із основних показників роботи закладів освіти є рівень знань учнів. У І етапі Всеукраїнських учнівських олімпіад з базових дисциплін взяли участь 3875 учнів 8-11 класів всіх закладів освіти району, у ІІ- 605 учнів, у ІІІ - 63 учні. Команди району завоювали 14 дипломів: ІІІ ступеня – 10, ІІ ступеня – два та І ступеня – два.

 У ІІІ етапі Міжнародного конкурсу з українознавства команда району здобула три дипломи; два – ІІ ступеня та один – ІІІ ступеня.

   У  першому етапі конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт, що проводився на базі Путильської гімназії, брали участь 45 учнів, що на одного учасника менше,  порівняно з минулим навчальним роком. Роботи представили у 21 секції. Переможцями цього етапу конкурсу стали 45 учнів.

   З 34-ох учасників другого етапу Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів БМАНУМ, членів наукових товариств, об’єднань у 2016-2017 н. р. стали 13 учнів. У третьому етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів БМАН, членів наукових товариств, об’єднань у 2016/2017 н. р. брали участь два учні ЗНЗ району і стали дипломантами  конкурсу.

   Команда Путильського району взяла участь в ХХ зльоті обдарованої учнівської молоді  Гуцульщини, що проходив у с. Мигово Вижницького району. За підсумками, дипломами ІІ  ступеня нагородили сім учасників, І  – п’ять, а один учасник став Лауреатом премії імені Михайла Іванюка. Узагальненням роботи з обдарованими дітьми стало традиційне вшанування учасників та переможців усіх етапів Всеукраїнських учнівських олімпіад, конкурсів, змагань та їх педагогів-наставників на районному святі «Крок за кроком».

 

Забезпеченість підручниками

   У 2016/2017 навчальному році учні 8 класу, за рахунок коштів державного бюджету, забезпечені підручниками на 100 %. З 1 вересня на 100% підручниками будуть забезпечені учні 9-го класу, а ось учні 4-х і 7-х класів – лише на 85-90 %. Кошти на вирішення цієї проблеми потрібно віднайти з місцевого бюджету.

 

Волонтерська діяльність, як складова патріотичного виховання

   У 2016-2017 навчальному році учні спільно з педагогами та батьками провели акцію «Патріоти - героям». Зібрані кошти у сумі 5384 грн спрямували на придбання тепловізора для захисників 128-ої окремої гірсько-піхотної бригади 2 гаубичного самохідно-артилерійського дивізіону, які вийшли з Дебальцевого котла.

   У ЗНЗ району провели також акцію «Кивларові майки – осколочні бронежилети» та зібрали 5233 грн на закупівлю осколочних бронежилетів (кивларових майок)  для захисників 5-го окремого штурмового батальйону Української добровольчої Армії (Донецька область).

  З метою розвитку учнівсько-молодіжного волонтерського руху в період з 9 березня по 9 квітня 2017 року учні району взяли участь у ХІІ Всеукраїнській благодійній акції «Серце до серця» з метою збору коштів для придбання медичного обладнання в дитячі поліклініки м. Чернівці (діагностика та лікування дітей з вадами зору). У результаті вдалося зібрати 3675 грн 50 коп.

 

                             Позашкільна робота – на високому рівні
   У районі функціонують два позашкільні заклади: районний центр дитячої та юнацької творчості та дитячо-юнацька спортивна школа.

   27 квітня вперше у обласному фестивалі-конкурсі «Розквітай, писанко!» в номінації «Писанкове дерево» ПРЦДЮТ  нагороджений дипломом І ступеня Департаменту освіти і науки Чернівецької обласної державної адміністрації та грошовою премією в розмірі 4 тис. грн, яка ще не надійшла на рахунок закладу.

   Вихованці гуртків Путильського РЦДЮТ здобули 564 нагороди різних рівнів, а саме: 449 нагород у 19-ти районних конкурсах, 90 нагород у 34-ох обласних конкурсах, 7 нагород у 8-ми конкурсах Всеукраїнського рівня та 27 нагород у 10-ти конкурсах Міжрегіонального та Міжнародного рівнів.  

   У Путильській районній дитячо-юнацькій спортивній школі в п’яти відділеннях займалися 282 вихованці. Вони взяли участь та здобули перемоги у 27-ми районних змаганнях, 10-ти обласних, трьох всеукраїнських та Міжнародному турнірі. Найкращі результати мають учні відділення волейболу та настільного тенісу. Брали участь та здобули срібло у чемпіонаті області з волейболу у трьох вікових категоріях. 

   Попри успіхи, в освітній галузі є ряд невирішених питань у дошкільній, позашкільній та загальній середній освіті, які можливо вирішити тільки спільними зусиллями. Але основним завданням було і залишається надання якісних освітніх послуг та створення багатогранного освітнього простору.

   Нова українська школа – це педагогіка партнерства, готовність до інновацій, нові стандарти й результати навчання, автономія школи і вчителя. Випускник Нової школи має бути цілісною особистістю, патріотом, інноватором, здатним змінювати навколишній світ, конкурувати на ринку праці й учитися упродовж життя.

Світлана ГОРБАН, 

в. о. завідувача сектора в сфері управління освітою 

Путильської РДА.

Інформація
Відвідувачі, Ви так само можете залишити коментарі до даної публікації
Схожі новини:

Контакти

Редакція газети "Карпати"

Передплатний індекс: 61549

Адреса: 59100, смт.Путила,
Чернівецької області,
вул.Українська, 104.

Тел. (03738) 2-12-32, 2-14-32,
2-16-63.

E-mail: gazetakarpaty@ukr.net

Особистий кабінет